Szukaj

Grzybica pochwy w ciąży

Podziel się
Komentarze3

Infekcja wywołana głównie przez drożdżaki z gatunku Candida albicans to tzw. drożdżyca lub grzybicze zapalenie pochwy. Dolegliwość ta bardzo często spotyka kobiety w ciąży. Z racji tego, że w czasie ciąży hormony kobiece zmieniają pH pochwy z kwaśnego na zasadowe. W wyniku takiego procesu powstają idealne warunki do rozwoju grzybów, a bariera ochronna narządów rodnych jest słabsza.

Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy stanowi około 20% wszystkich infekcji narządów rodnych. Jest często następstwem antybiotykoterapii lub podrażnień miejsc intymnych u kobiety. Oprócz tego, często dolegliwość ta spotyka osoby z wysokim poziomem cukru we krwi - diabetyczki oraz pacjentki otyłe, walczące z nadwagą.

Objawy grzybicy pochwy w ciąży

Charakterystycznym objawem grzybicy pochwy jest uporczywe swędzenie i pieczenie pochwy i okolic warg sromowych. Błona śluzowa narządów płciowych kobiety jest zaczerwieniona, sucha i lekko spuchnięta. U niektórych pacjentek występuje także ból przy oddawaniu moczu oraz częste oddawanie moczu. Pojawiać się mogą także specyficzne upławy, białe, gęste lub wodniste.

Grzybicy pochwy mogą towarzyszyć inne objawy takie jak: zapalenie nerek i jajników, bardzo bolesne miesiączki i opryszczka narządów płciowych.

Jak uniknąć grzybicy pochwy?

Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym i regularnym podmywaniu. Do takich czynności idealnie nadaje się mydło lub płyn do higieny intymnej o naturalnym pH. Co więcej wkładki higieniczne należy nosić, tylko wtedy kiedy jest to konieczne.

Dobrym sposobem zmniejszenia ryzyka zakażenia grzybicą jest noszenie bawełnianych majtek. Kobiety powinny unikać ciasnej, sztucznej bielizny i rajstop, ponieważ wilgoć i ciepło sprzyja rozwojowi drożdżaków. Dodatkowo dobrze jest unikać basenów z hydromasażem w publicznych pływalniach i publicznych toalet.

Grzybica pochwy a płód

Zazwyczaj grzybicze zapalenie pochwy nie wpływa negatywnie na zdrowie płodu. Natomiast jeśli dolegliwość pojawi się tuż porodem (90 %) możliwe jest, że infekcja przeniesie się na dziecko.

Maleństwo przechodząc przez kanał rodny, może zakazić się grzybicą. Wtedy u noworodka mogą pojawić się pleśniawki w okolicach ust i narządów płciowych. Lecz bez obaw - pleśniawki można łatwo wyleczyć zwykłymi, łatwo dostępnymi preparatami przeciwgrzybicznymi.

W wyjątkowych przypadkach grzybicze zapalenie pochwy może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Lecz zdarza się to tylko w nasilonych i poważniejszych zakażeniach grzybiczych. W przypadkach, gdy w ogóle nie zaczniemy leczyć grzybicy pochwy, infekcja może niekorzystnie wpłynąć na pracę nerek i pęcherza u pacjentki.

Grzybice pochwy należy leczyć, ponieważ nie tylko jest to nieprzyjemna dolegliwość, ale dodatkowo wraz z nią mogą rozwinąć się inne bakterie. Dlatego ważne jest, aby po pojawieniu się pierwszych objawów grzybicy niezwłocznie udać się do ginekologa. Wówczas lekarz będzie mógł zastosować odpowiednie leczenie intymnej dolegliwości.

Roksana Dorocicz

Komentarze do: Grzybica pochwy w ciąży (3)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 16-06-2018 14:56

Gryzeofulwina grzybica skóry włosów paznokci antybiotyk sprzedam

1

Gryzeofulwina grzybica skóry włosów paznokci antybiotyk sprzedam Gryzeofulwina pod nazwą Newfulvin 500mg. Ważny 12.2020. Producent New Life Pharma CO, Bangkok. Mam opakowanie 250 tabletek, będę je dzielić do strunowyc... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
migotka28
migotka28 28-06-2014 21:57

Grzybica pochwy - częsta przypadłość

1

w ciąży grzybica pochwy to akurat częsta przypadłość, niestety trudną ją leczyć bo nie wszystkie leki można stosować dlatego najlepiej jeszcze przed ciążą uzupełnić florę w bakterie kwasu mlekowego, ja brałam jakiś czas ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze