Szukaj

Czarne kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mają większe prawdopodobieństwo przybrania na wadze

Podziel się
Komentarze0

Kobiety o czarnym kolorze skóry mają większe prawdopodobieństwo przybrania na wadze w wyniku stosowania długoterminowych środków antykoncepcyjnych, takich jak implanty hormonalne lub wkładki domaciczne (IUD), jak podaje nowe badanie. Naukowcy odkryli, że podczas jednego roku stosowania opierających się na progestagenie długoterminowych środków antykoncepcyjnych, kobiety o czarnym kolorze skóry przybierały średnio 4 - 6 kilogramów, w porównaniu do lekkiej utraty lub nieznacznego zwiększeniu wagi u białych i innych kobiet.Jednak dr Jeffrey Peipert, pracujący przy tym badaniu, zwraca się przeciwko pomysłowi, że to implanty lub inne środki antykoncepcyjne są odpowiedzialne za przybranie na wadze u niektórych kobiet.

- Jako anegdotę przytoczę tutaj sytuację, która jest znana wielu doktorom. Przychodzi pacjent i mówi: "Przybieram na wadze i sądzę, że to ze względu na środki antykoncepcyjne które przyjmuję, dlatego też chcę przestać ich używać." - mówi dr Peipert z Washington University of Medicine w St.Louis. - Ludzie nie rozumieją, że normą jest, nawet jeśli nie jest to dobre, przybieranie na wadze z czasem, w miarę starzenia się.

Odkrycia te są oparte na 427 kobietach, które były częścią większego badania, w którym uczestniczki miały zapewniony jeden z czterech typów antykoncepcji za darmo: wkładkę miedzianą IUD, implant, zastrzyk lub wkładkę IUD progestagenową.


Ilość kilogramów, które przybrały kobiety - lub straciły - była zdecydowanie różna między paniami używającymi tej samej metody, odkryli naukowcy.

Jednak średnio, uczestniczki badania przybrały więcej na wadze używając implantów hormonalnych lub zastrzyków, niż wolnej od hormonów miedzianej IUD.

Wiek i rasa napędzają te różnice, jak zaznacza ekipa badawcza w magazynie Contraception. Odkryli oni, że niezależnie od metody antykoncepcyjnej, jaka jest używana, czarne kobiety mają większe prawdopodobieństwo przybrania na wadze, niż inne.

Dr Peipert stwierdził, że mogą być za to odpowiedzialne różnice w diecie i aktywności fizycznej, a nie konkretnie to, jak kobiece organizmy odpowiadają na metody antykoncepcji bazujące na progestagenie.

- Jest wiele czynników, które są związane z masą ciała, przybieraniem na wadze, zrzucaniem kilogramów, inne niż antykoncepcja. Te czynniki są prawdopodobnie istotniejsze, niż środki stosowane w zapobieganiu ciąży - stwierdza.

Niektórzy naukowcy wierzą, że progestagen może spowalniać metabolizm lub zwiększać apetyt.

- W ciąży kobiety zazwyczaj przybierają na wadze znacznie więcej niż przez zażywanie środków antykoncepcyjnych - odpiera zarzut dr Peipert. - Moją wiadomością dla was jest - nie obwiniajcie o to metod antykoncepcyjnych.

Komentarze do: Czarne kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mają większe prawdopodobieństwo przybrania na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz