Szukaj

Złamania kości stępu

Podziel się
Komentarze0

Stęp stopy, tarsus, składa się z siedmiu kości, ułożonych w dwóch rzędach. Rząd bliższy zbudowany jest z kości skokowej, talus i kości piętowej, calcaneus: kość skokowa leży na kości piętowej. Rząd dalszy stworzony jest z kości sześciennej, os cuboideum i z trzech kości klinowatych: przyśrodkowej ossa cuneiformia mediale, pośredniej ossa cuneiformia intermedium, bocznej ossa cuneiformia laterale, ułożonych obok siebie. Kość łódkowata, os naviculare, znajduje sie między kością skokową a kośćmi klinowatymi.

Złamania kości stępu zdarzają się przy upadku z wysokości lub przy uderzeniu ciężkimi przedmiotami. Najczęściej jest to złamanie kości piętowej, które może występować w postaci złamania śródstawowego i w postaci złamania pozastawowego, np. guza piętowego.


Leczenie

Specjalistyczne leczenie ortopedyczne, odtworzenie sklepienia stopy, zniesienie koślawości stopy. W przypadku złamania z przemieszczeniem: leczenie operacyjne, stabilizator zewnętrzny. W przypadku złamania kości skokowej - leczenie operacyjne ze względu na zagrożenie martwicą trzonu kości skokowej.
Komentarze do: Złamania kości stępu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz