Szukaj

Krzywica u dzieci

Podziel się
Komentarze2

Krzywica jest to choroba podczas, której dochodzi do upośledzenia wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, co prowadzi do zaburzenia mineralizacji kości. Przez tą chorobą kości podatne stają się na odkształcenia oraz stają się miękkie i kruche. Szczególnie ta choroba dotyka niemowlęta i małe dzieci. Spowodowane jest to szybkim wzrostem i rozwojem kości.


Pomimo tego, że choroba ta jest już mnie spotykana nadal istnieje ryzyko jej powstania. Jest jedna metoda, która pozwala na nie rozwinięcie tej choroby u dziecka - podawanie codziennie dziecku witaminy D. przez cały czas karmienia piersią należy podawać profilaktycznie codziennie jedną krople witaminy potem można kupić mleko modyfikowane, które zawiera odpowiednia ilość tej witaminy.

Pamiętajmy, że nie możemy podawać dziecku witaminy D w większej dawce niż zaleca lekarz, gdyż jest to silny lek, który może spowodować uszkodzenia nerek i doprowadzić do zatrucia. Wszystkie krople i preparaty z witaminą D wydawane są tylko na receptę.

Dlaczego podawanie witaminy D jest ważne?

Jak już było napisane powyżej dziecko nasze w pierwszych latach życia szybko rośnie, aby jego kości były mocne należy mu podawać witaminę D. Jeżeli organizm dziecka będzie miał niedobór tej witaminy w konsekwencji tego zacznie zużywać wapń zawarty w kościach aby utrzymać prawidłowy poziom wapnia.


Ile witaminy D3 podawać maluchowi?


Dziecko, które karmione jest piersią powinno dostawać ok. 400 jednostek witaminy D3 (jedna kropla), gdyż mleko matki nie zawiera odpowiedniej ilości tej witaminy, którą mogłaby przekazać dziecku wraz z pokarmem.  Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym ma już w pokarmie zawartą tą witaminę, dlatego nie trzeba podawać jej dodatkowo.

Jakie są objawy krzywicy?

•    Nadmierne pocenie się malca w trakcie karmienia bądź też snu,

•    Spłaszczanie kości głowy szczególnie potylicy,

•    Ciemiączko jest duże oraz opóźnia się jego zrastanie,

•    Opóźnia się wyżynanie zębów u malca,

•    Guzy czołowe po skończeniu roku,

•    Nóżki dziecka zaczynają się układać w literę O,

•    Objawy, które mogą zostać na całe życie to problemy z kręgosłupem, płaskostopie oraz wady budowy klatki piersiowej


Należy uważać podczas podawania witaminy D, gdyż nadmiar wapnia dla dziecka również może być szkodliwy. Pamiętajmy, ze światło słoneczne także zawiera witaminę D, dlatego często chodźmy z dzieckiem na spacery w czasie letnim. Najlepiej poza miasto, gdyż tam słońce ma większe działanie przeciwkrzywiczne.


Komentarze do: Krzywica u dzieci (2)

ariadna74
ariadna74 22-04-2015 11:09

Bez recepty

1

Nie wiem jak to jest z innymi ale [reklama] można kupić bez recepty, nie sądzę żeby jakiekolwiek były za okazaniem jej.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Paulin28
Paulin28 20-09-2011 13:26

Witamina D - najlepiej na receptę

1

Napisaliście, że nie można dostać wit. D na receptę – można, dziś nie jest to trudne- niestety. Dawka powinna być dostosowana do wieku, dobrana przez lekarza więc nie warto ryzykować kupując lek bez recepty. Warto poświę... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze