Szukaj

Zbyt intensywne ćwiczenia też mogą zaszkodzić!

Ciągle myślisz o następnym treningu? Odczuwasz frustrację i niezadowolenie ze swojego organizmu i jego granic wytrzymałości na aktywność fizyczną? Eksperci do spraw Fitnessu twierdzą, że więcej nie zawsze znaczy lepiej, a przemęczenie treningiem może doprowadzić do zmniejszenia wytrzymałości i spowodować obrażenia.Geralyn Coopersmith  - dyrektor krajowego Instytutu Equinox Fitness Training mówi - Mamy wysportowanych ludzi oraz przećwiczonych ludzi, którzy przesadzają.

Znawczyni mówi również, iż ćwiczenia są jak narkotyk, jeśli nie ćwiczy się wystarczająco dużo, nie widać oczekiwanych korzyści, jednak jeśli ćwiczy się za dużo, pojawiają się problemy.

Coopersmith, która nadzoruje szkolenie trenerów na siłowni Instytutu Equinox zauważa, iż typowymi skutkami nadmiernej aktywności fizycznej są obrażenia goleni, ostrogi piętowej oraz zapalenia ścięgien.

- Treningi przez kilka dni z rzędu mogą być intensywne, jednakże pozostałe dni powinny być spokojniejsze - zauważa. - Ćwiczenia są dla organizmu stresujące. Jeśli jest ich zbyt dużo, organizm może się złamać.

Skrajne zmęczenie, drażliwość, zmiany nastroju, podwyższone tętno spoczynkowe, gorączka i niezdolność do pracy z wcześniejszą intensywnością są niektórymi z oznak przetrenowania.

Kalifornijska instruktorka fitnessu Amy Dixon twierdzi, że porusza temat przetrenowania ze swoimi klientami, ale delikatnie i tylko wtedy, gdy są oni gotowi, aby wysłuchać jej zdania.

Dixon autorka serii DVD z ćwiczeniami "Give Me 10" opowiada: - Na moje zajęcia na rowerkach treningowych przyszła kiedyś kobieta, którą widziałam wcześniej ćwiczącą przez godzinę na bieżni. Po moich zajęciach miała w planie jeździć dłużej na rowerkach lub ćwiczyć na innych urządzeniach przez kolejne 40 minut.


Dixon wierzy, że wgłębiając się w uzależnienie od ćwiczeń, można często odkryć inny nałóg.

- Takie osoby mogą być alkoholikami lub imprezować zbyt intensywnie w weekend - powiedziała. - Jeśli ćwiczysz rano i wieczorem, stajesz się przetrenowany, a twój organizm zostaje pobity.


Dla Dixon i jej kolegów, przetrenowanie jest wpisane w ich ryzyko zawodowe.

- Wielu instruktorów fitness i trenerów należy do takiej kategorii, ponieważ na tym polega nasza praca - stwierdziła. - Znam instruktorów, którzy prowadzą ponad 30 zajęć tygodniowo.

Fizjolog Tom Holland z bazy ćwiczeń w Connecticut, który trenował ludzi we wszystkim, począwszy od wspinaczek górskich po maratony, twierdzi, że porzuca klientów, którzy pracują zbyt intensywnie.

- Mam wiele osób, które myślą, że są Lancem Armstrongiem - mówi Holland, autor książki "Beat the Gym: Personal Trainer Secrets Without the Personal Trainer Price Tag", nawiązując do siedmiokrotnego zwycięzcy Tour de France.

Znawca stwierdził również, że jego praca często wymaga mówienia klientom czego nie powinni robić.

- Staram się uchronić ich od zranienia - powiedział. - Muszę stworzyć indywidualne programy dopasowane do każdego przypadku, ale zawsze włączam w nie dzień odpoczynku. Gdy klienci chcą je wyeliminować staram się wytłumaczyć, że nie staną się zdrowsi podczas treningu, ale podczas dni w których odpoczywają.

Fizjolog ćwiczeń z Amerykańskiej Rady Ćwiczeń, Jessica Matthews, powiedziała, że odesłała kilku przetrenowanych klientów do psychologów.

- Wspaniale jest pracować z innymi specjalistami, aby pomóc klientom, kiedy zauważą, że mogą mieć problem - powiedziała Matthews.

Według niej objawami przetrenowania mogą być między innymi ciągłe bóle głowy, bezsenność, silne bóle mięśni oraz zmniejszona wydajność.

- Istnieje bardzo wiele korzyści z ćwiczeń, ale jeśli ćwiczysz nadmiernie nawet największe korzyści, takie jak pozytywny nastrój i lepszy sen, zaczynają znikać - stwierdza fizjolog.

Coopersmith podsumowuje tą kwestię w inny sposób - Jesteśmy przerośniętym społeczeństwem - mówi - ale nie powinniśmy obciążać się nadmiernymi ćwiczeniami.

Komentarze do: Zbyt intensywne ćwiczenia też mogą zaszkodzić!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz