Szukaj

Uprawiasz sport? Chcesz poprawić swoje wyniki o 200%? Możesz to uczynić natychmiast!

Ostatnie badania przeprowadzone na Kansas State University wyjaśniają, w jaki sposób możemy podnieść efektywność naszych ćwiczeń wysiłkowych - nawet do 200 procent! Okazuje się, że wystarczy ćwiczyć razem z osobą, którą postrzegamy jako lepszą od nas.Profesor Brandon Irwin przeprowadził eksperyment, by sprawdzić, czym różnią się rezultaty treningów różnych grup osób - ćwiczących samotnie, z programem wirtualnym oraz z partnerem rzeczywistym.

Jak wyglądało badanie? W jego pierwszej fazie wybrano kobiety będące w równym wieku i poproszono je, by ćwiczyły na rowerze stacjonarnym. Ćwiczenia wykonywano w sześciu sesjach w ciągu czterech tygodni. Uczestniczki poinstruowano, by jechały na rowerze za jednym razem tak długo, jak tylko dadzą radę. Przeciętny wynik wyniósł około 10 minut.

Następnie kobiety zostały poproszone o wykonanie tego samego ćwiczenia w laboratorium. Tym razem jednak, każda z uczestniczek podczas jazdy widziała ekran, na którym inna kobieta wykonywała to samo ćwiczenie (w rzeczywistości był to zapętlony fragment wideo). Każdej uczestnice powiedziano, że osoba oglądana na ekranie potrafi przejechać rowerem 40% czasu więcej, niż ona.


Okazało się, że gdy uczestniczki ćwiczyły widząc osobę postrzeganą za odrobinę lepszą od niej, były w stanie jechać 9 minut dłużej.

To jednak nie wszystko, co odpowiednia motywacja może zdziałać.

Profesor Irwin przeprowadził kolejne badania - tym razem uczestnicy mieli pracować w dwuosobowych zespołach. Celem treningu było wypracowanie zespołowego czasu jazdy na rowerze stacjonarnym. Czas liczył się tak długo, jak obydwaj członkowie zespołu wykonywali ćwiczenie. Tym samym każdy z badanych uczestników był we własnym mniemaniu potencjalnym słabym ogniwem.

W tym badaniu okazało się, że indywidualny wynik treningu również wzrastał. W odniesieniu do czasu ćwiczenia wykonywanego samotnie, rezultat był nawet o 200% lepszy.

Co ważne, motywacja ma swój cudowny wpływ tylko wówczas, gdy nasz partner jest tylko odrobinę lepszy od nas. Gdy poziom naszego towarzysza treningów i nasz jest równy lub różni się znacznie - motywacja znika.

Komentarze do: Uprawiasz sport? Chcesz poprawić swoje wyniki o 200%? Możesz to uczynić natychmiast!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz