Szukaj

Sport nie sprawia ci żadnej przyjemności? Wiemy dlaczego!

Adepci regularnej aktywności fizycznej wiedzą o tym bardzo dobrze: intensywny wysiłek poprawia samopoczucie. Aktywuje on strefę nagrody w mózgu, co przekłada się na uwolnienie hormonu przyjemności, czyli dopaminy, a także endorfin. To powoduje, że niektórzy całkowicie uzależniają się od sportu i nie potrafią bez niego przeżyć nawet tygodnia.Inni natomiast pozostają nieczuli na ten efekt, widząc w nim jedynie niepotrzebne cierpienie. Zjawisko to ma się rodzić w mózgu.

Dr Francis Chaouloff, dyrektor badań w Inserm 862, Université Bordeaux Ségalen wyjaśnia: niemożność odczucia przyjemności w czasie aktywności fizycznej, czasami przywoływana jako główna przyczyna braku uczestnictwa w ćwiczeniach fizycznych, wskazuje, że chodzi tutaj o biologię układu nerwowego.

I to właśnie tych mechanizmów neurobiologicznych nieaktywnych w momencie aktywności fizycznej poszukiwali naukowcy.

Udalo im się odkryć ważną rolę pewnej proteiny – receptora kannabinoidowego CB1.


W eksperymencie na myszy pokazali, że lokalizacja tego receptora miała znaczenie na motywację gryzonia do ćwiczenia bądź odmowy podejmowania wysiłku.

W rzeczywistości, CB1 jest położony na zakończeniach neuronów GABA-ergicznych, czyli tych, które posługują się neuroprzekaźnikiem GABA, w strefie mózgowej powiązanej z układami motywacji i nagrody.

Stymulacja tych receptorów prowadzi do pobudzenia neuronów dopaminergicznych, regulujących motywację. W przypadku braku CB1, wydolność spada o 20 – 30%, ponieważ motywacja też jest mniejsza. Innymi słowy, jeżeli nie ma receptora, nie ma też motywacji do wysiłku fizycznego.

Konkretniej mówiąc, stymulacja CB1 hamuje uwalnianie GABA, co hamuje neurony dopaminowe związane z procesem motywacji i nagrody, a to oznacza, że im mniej GABA, tym mniej dopaminy, a więc mniejsze uczucie nagrody i motywacji.

Badacze kontynuują: jeżeli ta hipoteza jest prawdziwa, receptor CB1 będzie miał większe znaczenie dla chęci podjęcia ćwiczeń fizycznych niż dla wydajności w ich trakcie.

Odkrycie to z pewnością ucieszy tych, którzy wolą spocząć wygodnie na kanapie, zamiast iść pobiegać.

Być może kiedyś pojawi się lek stymulujący receptor i pobudzający motywację?

Komentarze do: Sport nie sprawia ci żadnej przyjemności? Wiemy dlaczego!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz