Szukaj

Obwód talii a ryzyko przedwczesnego zgonu

Kobiety i mężczyźni, których obwód talii przedstawia ogromne zapasy odłożonej tkanki tłuszczowej, są ponad 2 razy bardzuej narażeni na przedwczesną śmierć, nawet jeśli nie cierpią na otyłość ani na nadwagę. W rzeczywistości, ryzyko zgonu przypisywanego obwodowi talii okazuje się niezależne od wskaźnika masy ciała BMI, który pozwala z kolei ocenić ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadwagą lub niedowagą.Takie wnioski wypływają z badania przeprowadzonego przez naukowców amerykańskich, które objęło 105 000 kobiet i mężczyzn w wieku 50 lat i więcej. Badanie trwało 9 lat. Według rezultatów, ryzko śmierci z powodu raka, chorób układu oddechowego, czy też problemów z sercem oraz układem krwionośnym, jest dwa razy większe u mężczyzn, u których obwód talii przekracza 120 cm, w porównaniu do tych mężczyzn, którzy mają normalny obwód pasa, czyli mniej niż 90 cm.

Podobnie jest, jeśli chodzi o kobiety, u którch tkanka tłuszczowa na brzuchu przekracza 110 cm, w stosunku do normy, która powinna wynosić mniej niż 75 cm. Ryzyko to jest niezależne od wskaźnika BMI i innych czynników ryzka tych chorób, takich jak wiek, palenie papierosów oraz aktywność fizyczna.

Według naukowców, obwód talii jest bardzo silnie związany z tłuszczem, który gromadzi się na peryferiach organów wewnętrznych, zwanym tłuszczem wewnętrznym. Ten tłuszcz wewnętrzny ma być bardziej patogenny niż tkanka tłuszczowa, która znajduje się pod skórą, czyli tkanka tłuszczowa podskórna.


Wiele badań wykazało już, że obwód talii stanowi bardzo ważny czynnik ryzyka pojawiania się różnych chorób, szczególnie u osób cierpiących na otyłość. Wśród tych chorób wymienia się choroby serca, problemy z układem krążenia, dolegliwości układu oddechowego, a także cukrzycę oraz raka.

Obecne badanie wiąże obwód talii z ogromnym ryzykiem przedwczesnego zgonu osób, które mają normalną wagę. Należy szczególnie podkreślić, że związek ma o wiele większe znaczenie u kobiet niż u mężczyzn. Jednakże dlaczego tak się dzieje, naukowcy nie są jeszcze w stanie wyjaśnić.

Tak więc najnowsze rezultaty sugerują, że, niezależnie od wagi, należy koniecznie zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, a to poprzez zdrowe odżywianie oraz wykonywanie większej ilości ćwiczeń fizycznych, jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Autorzy badań oceniają, że ich badanie możę nawet poprowadzić władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne do weryfikacji wszystkich dyrektyw dotyczących zastosowania pomiaru obwodu talii w walce z nadwagą oraz otyłością.

Według organizacji Statistique Canada, proporcje Kanadyjczyków którzy mają nadwagę, podwoiła się w ciągu ostatnich 30 lat. To oznacza, że blisko 60% dorosłych obywateli Kanady, powyżej 18 roku życia, czyli około 14,1 miliona Kanadyjczyków, cierpi na nadwagę czy też otyłość. Jedynie 39% Kanadyjczyków może się cieszyć zdrową normalną wagą.

Komentarze do: Obwód talii a ryzyko przedwczesnego zgonu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz