Szukaj

Ćwiczenia na siłowni

Regularne wykonywanie ćwiczeń na siłowni gwarantuje szybkie i widoczne rezultaty, ale tylko w sytuacji, gdy trening zostanie połączony z odpowiednim odżywianiem i regeneracją organizmu. Przy pierwszej wizycie na siłowni warto skorzystać z porad trenera personalnego, który pokaże jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia przy użyciu przyrządów dostępnych na siłowni.

Ćwiczenia na siłowni

Ćwiczenia na siłowni są świetnym uzupełnieniem treningów grupowych na sali fitness. Osoby pragnące zadbać zarówno o zwiększenie siły mięśni, jak i poprawienie wytrzymałości całego organizmu, powinny rozważyć stosowanie treningu mieszanego. Wykonywanie ćwiczeń typu cardio i ćwiczeń siłowych na siłowni pozwoli na wszechstronne wzmocnienie całego organizmu.

Zanim rozpocznie się ćwiczenie na siłowni

Przed wykupieniem karnetu na siłownię warto zastanowić się nad głównym celem naszych przyszłych treningów. W zależności czy chcemy zgubić zbędną tkankę tłuszczową, zwiększyć siłę czy zbudować większą masę mięśniową, konieczne będzie dobranie innego planu treningowego.

Zdobycie podstawowej wiedzy na temat budowy naszego ciała zdecydowanie poprawi jakość ćwiczeń na siłowni, ponieważ będziemy bardziej świadomi tego, jakie mięśnie pracują podczas wykonywania danego ćwiczenia.

Jedynie systematyczne, wykonywane cierpliwe i prawidłowo technicznie ćwiczenia przyniosą efekty. Dlatego na początku konieczne jest zarezerwowanie sobie czasu na trzy treningi w tygodniu.

Jak rozpocząć ćwiczenie na siłowni

Rozgrzewka przed właściwymi ćwiczeniami na siłowni

Każdy trening na siłowni musi być poprzedzony rozgrzewką. Ćwiczenie bez rozgrzewki jest bowiem częstą przyczyną kontuzji, które na długi czas uniemożliwiają wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń.

Standardowa rozgrzewka trwa od 10 do 15 minut. W tym celu wykorzystuje się zazwyczaj takie przyrządy jak bieżnia, stepper, rower lub wioślarz. Wybierając sprzęt do rozgrzewki, należy zdecydować się na taki, na którym najlepiej się nam ćwiczy.

Ćwiczenia wzmacniające na siłowni

Następnie można przejść do treningu wzmacniającego, który przyzwyczai organizm do wzmożonego wysiłku fizycznego. W pierwszej kolejności wykonuje się ćwiczenia dedykowane dla dużych partii mięśniowych, do których zalicza się mięśnie nóg, pleców, brzucha i klatki piersiowej. Dopiero później przechodzi się do ćwiczenia mięśni ramion.

Czego unikać, jeśli wybierasz się po raz pierwszy na siłownię

Na początku przygody z siłownią należy unikać gotowych zestawów ćwiczeń dla profesjonalistów. Zbyt ambitne podejście do ćwiczeń może zakończyć się bolesnym niepowodzeniem, dlatego warto rozpocząć od treningów dedykowanych dla osób początkujących.

Ćwiczenia na siłowni a regeneracja

Po intensywnym treningu nie można zapominać o regeneracji. Znaczny wysiłek fizyczny wymaga dostarczenie naszemu ciału odpowiedniej dawki składników odżywczych. W świecie trenerów personalnych istnieje wiele poglądów na to, jak powinna taka regenracja wyglądać.

Posiłek po ćwiczniach na siłowni

Według jednej z teorii, po intensywnym treningu, w ciągu 15 minut od jego zakończenia, powinno się zjeść posiłek bogaty w pełnowartościowe białko, a w ciągu 2 godzin obiad. Za pełnowartościowe białko uznaje się między innymi mięso i jajka. Jeśli trening trwał długo, to do posiłku można włączyć węglowodany. Spowodują one szybki wzrost insuliny we krwi, co przyspieszy dostarczenie białka do mięśni.

Znaczeniu snu w regeneracji po ćwiczeniach na siłowni

Ważny jest również sen. Po dniu treningowym, na sen powinno się przeznaczyć minimum 8 godzin podczas, których nasze ciało będzie się mogło zregenerować. Należy również unikać jakichkolwiek produktów zawierających alkohol, ponieważ wtedy organizm skupi się na usuwaniu trucizny, a nie na regeneracji mięśni.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Ćwiczenia na siłowni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz