Szukaj

Trening personalny – na czym polega i jakie rezultaty dają ćwiczenia z trenerem osobistym

Trening personalny, czyli indywidualne zajęcia sportowe prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora, to według specjalistów najbardziej efektywna forma aktywności fizycznej. Trwa około godzinę i obejmuje ćwiczenia, które są dostosowane do kondycji, zdrowia i potrzeb danej osoby, tak by osiągnęła ona jak najlepsze rezultaty. Do roli trenera personalnego należy także motywacja oraz nadzorowanie efektów osiąganych przez ćwiczącego.

Trening personalny – na czym polega i jakie rezultaty dają ćwiczenia z trenerem osobistym

Trening personalny zawsze składa się z rozgrzewki, indywidualnie dobranego planu ćwiczeń oraz rozciągania mięśni, które zamyka spotkanie. Zajęcia indywidualne choć są dość drogie, to pozwalają szybko osiągnąć imponujące rezultaty. Trening personalny cieszy się olbrzymią popularnością zarówno wśród zapalonych miłośników sportu, jak i u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną.

Początki z treningiem personalnym

Dla kogo jest trening personalny?

Treningi personalne ukierunkowane są zarówno na redukcję tkanki tłuszczowej, jak i zwiększenie wydolności oraz wzmocnienie mięśni. Mogą pełnić także funkcję treningu rehabilitacyjnego. Treningi personalne są skierowane do osób, które cierpią na otyłość, nadciśnienie, bóle stawów, bóle pleców, osteoporozę, czy nawet astmę. Przede wszystkim jednak są dedykowane tym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z siłownią oraz nie potrafią poprawnie wykonywać wszystkich ćwiczeń, a także nie mają odpowiedniej motywacji, aby zacząć regularnie ćwiczyć. Nawet zawodowi sportowcy potrzebują swojego mentora, który będzie narzucał rytm ich treningom.

Jak wybrać trenera osobistego?

Zawód trenera osobistego nie jest regulowany ustawowo. Ponadto od 2010 roku uprawianie zawodu trenera personalnego nie wymaga żadnych uprawnień państwowych czy ukończonych kursów. Dlatego przed rozpoczęciem treningu warto sprawdzić kompetencje osoby, z którą chce się trenować. Instruktor powinien nie tylko znać poprawną technikę wykonywania ćwiczeń, ale także mieć wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii wysiłku czy dietetyki. Warto wiedzieć, jakie szkolenia, warsztaty i kursy ukończył trener osobisty.

Od czego zaczyna się trening personalny?

Na początku pierwszego spotkania instruktor powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, aby dowiedzieć się jak najwięcej o osobie, którą będzie trenował. Znaczenie mają: płeć, wiek, wzrost, waga ćwiczącego, jego sposób odżywiania się, podejmowane formy aktywności, kontuzje nabyte w przeszłości, problemy zdrowotne (wady postawy, choroby, przeciwwskazania) i rodzaj wykonywanej pracy zawodowej (siedząca czy fizyczna). Dodatkowo na pierwszym spotkaniu z trenerem osobistym często wykonuje się pomiar tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej oraz sprawdza poziom nawodnienia organizmu. Informacje te pozwalają tak ułożyć plan treningowy, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, a jednocześnie nie narazić osoby ćwiczącej na zbyt duże przeciążenia czy kontuzje.

Jak przebiega trening personalny?

Zadania trenera personalnego

Trener personalny zawsze dostosowuje plan treningowy i dietetyczny wyłącznie do osobistych potrzeb klienta. Podczas spotkania poświęca mu maksymalną ilość swojej uwagi, pilnując, aby zarówno technika jak i różnorodność wykonywanych ćwiczeń była na najwyższym poziomie. Trener personalny to osoba, która bardzo często poprawia błędy ćwiczącego, poucza go, ale również motywuje i podtrzymuje na duchu w chwilach słabości. Instruktor dba o bezpieczeństwo podczas wykonywanych ćwiczeń, co daje komfort i poczucie swobody. Jednym z najważniejszych celów każdego trenera osobistego jest także sprawienie, aby jego klient polubił uprawianie sportu.

Zadania ćwiczącego

Każdy trener personalny powinien na początku zaznaczyć, że spotkania nie przyniosą wyczekiwanego rezultatu, jeśli nie zostanie wdrożona odpowiednia dieta. Ponadto treningi muszą odbywać się regularnie i według wcześniej opracowanego planu. Na pierwszym spotkaniu zainteresowany zostanie pouczony, jak powinien zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz styl życia. Jego poczynania będą cały czas porównywane i omawiane. Podczas treningu należy przykładać dużą wagę do przyjmowania odpowiedniej ilości płynów, nie zapominać o mierzeniu tętna oraz sprawdzać wagę przed i po spotkaniu. Dodatkowo po każdym treningu zalecana jest odpowiednia regeneracja i odpoczynek, np. w saunie (jednak nie dłużej niż 15 minut).

Zalety treningu personalnego

Trening personalny ostatnio stał się bardzo popularny i nieustannie zdobywa nowych zwolenników. Bez wątpienia jest to wynik jego licznych zalet.

Efektywność

Trening personalny to najskuteczniejsza forma uprawiania sportu, która pozwala uzyskać dużo lepsze rezultaty niż trening grupowy. Zajęcia z osobistym instruktorem dostosowane są wyłącznie do możliwości danej osoby i celu, jaki sobie założyła. Treningi grupowe prowadzone są dla wszystkich, więc nie przyniosą tak dużych efektów.

Profesjonalizm

Najbardziej profesjonalną formą uprawiania sportu jest praca ze specjalistą, który wie, jak powinny wyglądać treningi i trzyma nad tym kontrolę. Ma on odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, czuwa nad bezpieczeństwem oraz prawidłową techniką ćwiczeń. Mobilizuje i podnosi na duchu w chwilach załamania.

Prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń

Trening personalny daje pewność, że wszystkie ćwiczenia wykonywane są właściwie. Trener cały czas nad czuwa, więc nie ma mowy o ewentualnej kontuzji lub ćwiczeniach, które nie przyniosą rezultatu, bo są źle wykonywane.

Satysfakcja

Każde ćwiczenie realizowane na spotkaniu z trenerem personalnym zazwyczaj wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, bowiem wykonywane jest ono powoli i starannie. Trening personalny jest jednym z najcięższych sposobów na uprawianie sportu, ale z drugiej strony powoduje ogromną satysfakcję związaną z osiąganiem coraz lepszych rezultatów.

Oszczędność czasu i wygoda

Trener osobisty dostosowuje się do preferencji czasowych klienta, więc jest to dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych. Poza tym, jeżeli trening nie obejmuje ćwiczeń wymagających użycia specjalistycznego sprzętu sportowego, zajęcia z instruktorem personalnym można przeprowadzić w domu.

Autor: Dagmara Bęben

Komentarze do: Trening personalny – na czym polega i jakie rezultaty dają ćwiczenia z trenerem osobistym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz