Szukaj

Otyłość dziecięca: wczesne kryterium, aby przewidzieć nadwagę

Walka z otyłością staje się kwestią zdrowia publicznego. We Francji, 16% dzieci ma już nadwagę albo otyłość, podają francuskie władze zdrowotne. Francuski instytut INSERM przeprowadził badanie na 1 500 dzieciach, które ujawnia wiarygodność wczesnego kryterium pozwalającego wykryć ryzyko otyłości.



Otyłości można zapobiegać...


Okazuje się, że otyłość można u dziecka przewidzieć, a także można jej zapobiegać. Jest to możliwe dzięki badaniu jego krzywej korpulencji, jak stwierdza jeden z pediatrów biorących udział w badaniu.

Nadwaga pośród u dzieci, która szczególnie dotyka najbiedniejsze populacje, bardzo silnie rośnie już od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Co prawda, w latach 2000 poziom ten się ustabilizował, choć dziś już 16% dzieci we Francji ma nadwagę bądź otyłość.

Pani Hélène Thibault, badaczka i pediatra, pracująca na instytucie INSERM, a także profesor na Uniwersytecie w Boredaux, przypomina o krzywej otyłości u dzieci: wzrost wagi w trakcie pierwszego roku życia, spadek około 6 roku życia, a później rozrost tkanki tłuszczowej aż do końca okresu wzrostu.

Im wcześniej pojawia się rozrost tkanki tłuszczowej, tym większe jest ryzyko otyłości, wyjaśnia pani Hélène Thibault.


Kryterium wykrycia ryzyka otyłości u dzieci

Wraz z innymi badaczami z sieci zajmującej się prewencją i leczeniem otyłości u dzieci (REPOP, Réseau de prévention et de prise en charge de l'obésité de l'enfant) w Akwitanii, pani Hélène Thibault opracowała proste kryterium, które pozwala przwidzieć otyłość, a także jej zapobiec.

Metoda ta opiera się na wskaźniku masy ciała (BMI, stosunek wagi do wzrostu podniesionego do kwadratu), który definiuje korpulencję, a także na dynamice krzywej korpulencji. O nadwadze mówimy w przypadku wskaźnika BMI równego i większego od 25, a o otyłości – 30.

Nadwaga u dziecka a kryterium wieku

Francuski zespół przeprowadził więc badanie na 1 500 dzieci w wieku 8-9 lat, dla których były dostępne wcześniejsze dane. W wyniku tego badania stwierdzono, że większość dzieci, która miała nadwagę w wieku 3-4 lat albo 5-6 lat, w wieku 8-9 lat w dalszym ciągu miała nadwagę. Natomiast, 38% dzieci z nadwagą w wieku 8-9 lat, w młodszym wieku miało wagę normalną.

Aby więc przewidzieć ryzyko nadwagi w wieku 8-9 lat, zespół skombinował dwa kryteria: istnienie nadwagi w wieku 3-4 lat albo 5-6 lat, a także wzrost czynnika BMI o jeden punkt między tymi dwoma przedziałami wiekowymi.

Okazuje się, jak stwierdza sama doktor Thibault, że jest to najlepsze kryterium wczesnego rozpoznania dzieci zagrożonych nadwagą.

Między 5 a 8 rokiem życia, dzieci, które mają normalną wagę, wydają się raczej szczupłe, co sprawia, że trudniej jest rozpoznać rozwijającą się nadwagę. A nadwaga, która pojawia się w 10 roku życia, sprawia, że leczenie jest bardziej skomplikowane.

Komentarze do: Otyłość dziecięca: wczesne kryterium, aby przewidzieć nadwagę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz