Szukaj

Żywność zakwaszająca w związku z osteoporozą?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie nie odnalazło naukowych rozstrzygających dowodów ukazujących związek między zakwaszającą żywnością a pojawianiem się osteoporozy, w przeciwieństwie do związków równowagi kwasowo-zasadowej przedstawianych przez naturopatów.Według tego podejścia, niektóre produkty spożywcze, takie jak mięso, chleb, mleko oraz ser, mają mieć zakwaszające działanie dla organizmu. Inne z kolei, takie jak warzywa i owoce, mają raczej tendencję do alkalizacji.

Żywność zbyt zakwaszająca, taka jak żywność społeczeństw zachodnich, ma czynić ciało bardziej podatnym na różne choroby i ma powodować przede wszystkim utratę minerałów odłożonych w kościach.

Poza tym, autorzy badania stwierdzają, że nic nie udowadnia, żeby miało być przeciwnie – to znaczy, że dieta zasadowa mogłaby mieć ochronne działanie na zdrowie kości. Podtrzymują oni, w konsekwencji, że równowaga kwasowo-zasadowa, albo jej brak, czyli konsumowanie wielkich ilości warzyw i owoców, mogłoby mieć wymierne korzystne działanie dla zdrowia kości.

Aby dotrzeć do takich wniosków, badacze przyjrzeli się rezultatom 22 badań klinicznych, 2 metaanaliz oraz 11 badań epidemiologicznych, odnoszących się do wpływu zakwaszającej żywności na zdrowie kości. Naukowcy również wzięli pod uwagę rezulaty 19 badań in vitro, mających na celu wyjaśnienie działania zakwaszających produktów spożywczych na zdrowie kości.

Osteoporoza: mnogie przyczyny

Mimo że rezultaty obecnego badania rzucają wiarygodny cień wątpliwości na temat równowagi kwasowo-zasadowej, to kanadyjski farmaceuta Jean-Yves Dionne okazuje ostrożność.


Przyczyny osteoporozy wydają się liczne i mamy prawo myśleć, że brak równowagi kwasowo-zasadowej w odżywianiu może mieć w tym swój udział. W konsekwencji, dieta zasadowa, sama w sobie, nie prezentuje panaceum przeciwko osteoporozie, ponieważ grozi ona niedoborem protein, który z kolei jest związany z ryzykiem zachorowania na osteoporozę, zauważa kanadyjski specjalista.


Odżywianie to nie jest religia, dorzuca Jean-Yves Dionne. Należy poszukiwać informacji i przystosować je do swojej rzeczywistości, aby wyciągnąć z nich maksimum korzyści.

Kanadyjski specjalista każe zauważyć również, iż pośród przyczyn osteoporozy, trzeba brać pod uwagę siedzący tryb życia, nadmiar kofeiny, niedobór witaminy D oraz inne niedobory pokarmowe.

Równowaga kwasowo-zasadowa w skrócie

Produkty żywnościowe zakwaszające:

- mięsa i substytuty (poza orzechami i nasionami);

- mleko i substytuty;

- chleb i substytuty;

- produkty przetworzone i desery;

- napoje zawierające kofeinę;

- alkohol.

Żywność nazywana żywnością "zakwaszającą" to taka, która kiedy zostanie zjedzona, wymaga od organizmu dużego wysiłku, aby utrzymać pH krwi wewnątrz normalnych ram.

Aby wyeliminować złogi kwasów, które produkty takie wytwarzają w momencie trawienia, ciało musi dodać do nich neutralizujace elementy zasadowe (magnez, potas, wapń, etc.), które, jeśli nie są dostarczane w wystarczających ilościach przez codzienne odżywianie, muszą być czerpane z kości, które są rezerwą minerałów zasadowych.

Stąd więc ryzyko utraty oraz ewentualnego nieodoboru tych minerałów, niezbędnych dla zdrowia kości.

Produkty spożywcze zasadowe:

- owoce;

- warzywa;

- przyprawy i zioła;

- orzechy i ziarna.

Według hipotezy kwasowo-zasadowej, w konsekwencji, podstawową sprawą jest jedzenie produktów spożywczych zasadowych, w ilościach wystarczających, aby ciało mogło stale dysponować minerałami neutralizującymi, niezbędnymi do zapobiegania działaniu zakwaszajacemu produktów, które mają tendencję do obniżania pH fizjologicznego. Ma więc to być kwestią równowagi.

Komentarze do: Żywność zakwaszająca w związku z osteoporozą?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz