Szukaj

Życiowe cele pozwalają uchronić mózg przed umysłowym spadkiem

Podziel się
Komentarze0

Czy masz jakiś cel w życiu? Lepiej miej, ponieważ pomoże ci to uchronić mózg, stwierdzają amerykańscy naukowcy. Badacze z centrum Rush Alzheimer's Disease Center opublikowali swoje odkrycia w naukowym przeglądzie Archives of General Psychiatry.Czego możemy się dowiedzieć? Otóż, ludzie, którzy mają „większe cele w życiu”, również są mniej zagrożeni spadkiem umysłowym, jak również mniejszymi proporcjami płytek oraz splotów tworzących się w ich mózgach.

Jak wyjaśniają naukowcy, płytki i sploty powstają w ludzkich mózgach w miarę starzenia i upośledzają między innymi pamięć. Co gorsza, są one również związane z chorobą Alzheimera.

Jedna z badaczek z Rush Alzheimer's Disease Center, doktor Patricia A. Boyle, stwierdza: są to bardzo zachęcające badania, które sugerują, że zaangażowanie się w działania celowe i znaczące promuje dobre zdrowie umysłowe w starszym wieku.


Doktor Patricia A. Boyle ze swoimi kolegami z centrum przeprowadzili badania nad 246 osobami, które należały do projektu Rush Memory and Aging Project (projekt centrum Rush dotyczący starzenia i pamięci).

Uczestnicy tego projektu przechodzili całą serię testów neurologicznych i poznawczych raz w roku, przez dziesięć lat. Badacze stawiali im również pytania na temat ich doświadczeń życiowych oraz życiowych planów.

Żaden z uczestników nie miał demencji. A po ich śmierci, na mózgach wszystkich tych osób przeprowadzono autopsję, jak okrutnie by to nie brzmiało. Ale dzięki temu naukowcy mogli zdobyć dane na temat płytek i splotów w ich mózgach.

Nie jest to pierwsze badania, które wiąże życiowe cele z lepszym zdrowiem. Artykuł zamieszczony w 2009 roku w specjalistycznym magazynie Psychosomatic Medicine pokazał, że życiowe plany są związane z długowiecznością. Po prostu, jeżeli mamy dla czego żyć, to żyjemy.

Inne badanie, zamieszczone w Archives of General Psychiatry sugerowało, że życiowe spełnienie jest związane z mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera.

Komentarze do: Życiowe cele pozwalają uchronić mózg przed umysłowym spadkiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz