Szukaj

Związek pomiędzy nadwagą i otyłością a przewlekła niewydolnością nerek

Podziel się
Komentarze0

Według raportu JAMA Network opublikowanego przez Archives of Internal Medicine, nadwaga i otyłość u osób bardzo młodych może zwiększyć ryzyko pojawienia się końcowego stadium przewlekłej niewydolności nerek (ESRD) w przeciągu 25 lat. Dzieci i młodzież w wysokim współczynnikiem masy ciała (BMI) często stają się dorosłymi z nadwagą, a ci częściej cierpią z powodu przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, która według badań może być przyczyną przewlekłej choroby nerek i ESRD.Dr Asaf Vivante z Israeli Defence Forces Medical Corps i Edmond and Lily Safra Children’s Hospital, Sheba Medical Center, Tel Hashomer, Izrael, i jego współpracownicy, przebadali związek pomiędzy wskaźnikiem BMI a ryzykiem na zachorowanie na ESRD w przypadku osób chorych na cukrzycę i osób zdrowych.

Dane medyczne, pochodzące od prawie 1,2 miliona 17-latków przebadanych w trakcie służby wojskowej pomiędzy styczniem 1967 a grudniem 1997 zostały, porównane z izraelskim rejestrem ESRD opartym na powszechnych badaniach społeczeństwa.

Jak powiedzieli autorzy, według tego długotrwałego projektu opartego na badaniach ludności, nadwaga i otyłość jest u 17-latków jest silnie związana z występowaniem w przyszłości przypadków ESRD.


W testach udział wzięło 874 uczestników, w tym 713 mężczyzn i 161 kobiet. Wskaźnik prawdopodobieństwa zachorowania na ESRD wyniósł 2,87 na 100 tysięcy. Wśród nastolatków z nadwagą i otyłością współczynnik ten wyniósł odpowiednio 6,08 i 13,40 na 100 tysięcy.

Według szacunków, u 17-latków z nadwagą ryzyko zachorowania na ESRD wzrasta sześciokrotnie, a wśród otyłych ryzyko wzrasta 19-krotnie.

Autorzy badania stwierdzili, że chociaż rezultaty wskazują, że możliwość zapadnięcia na typ ESRD związany z cukrzycą jest duża, to istnieje także zależność pomiędzy podwyższonym BMI a ESRD niezwiązanym z cukrzycą.

W komentarzu do zaprezentowanych wyników, dr Kirsten L. Johansen z San Francisco Veterans Affairs Medical Center stwierdza, że badanie to dopisuje ESRD do listy chorób wywołanych przez nadwagę i otyłość u nastolatków.

Jest to jednocześnie dobra i zła wiadomość. Dobra, bo sugeruje, że ryzyko zachorowania można zmniejszyć poprzez kontrolowanie diety i wagi. Zła, bo jak wiadomo, nie jest to łatwe.

Choć nie ma dowodów, że jest za późno na walkę z chorobą poprzez dietę i ruch, wyniki badań przeprowadzonych przez dr Vivante zwracają uwagę na to, jak łatwo zapobiegać przewlekłym chorobom, i że warto starać się, aby złe nawyki nie stały się częścią naszego życia.

Komentarze do: Związek pomiędzy nadwagą i otyłością a przewlekła niewydolnością nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz