Szukaj

Związek małżeński może poprawić zdrowie homoseksualistów, stwierdza nowe badanie

Podziel się
Komentarze0

Wiadomo od dawna, że małżeństwo może poprawiać zdrowie heteroseksualnych mężczyzn. Ale, efekty małżeństwa mogą być równie silne w przypadku zadeklarowanych gejów. W rzeczywistości, możliwość zalegalizowania związku może sprawić, że mężczyźni homoseksualni będą zdrowsi, według nowego badania opublikowanego w American Journal of Public Health.Badacze z uniwersytetu Columbia University przyjrzeli się skutkom możliwości zalegalizowania związku dla zdrowia mężczyzn homoseksualnych. Badacze obserwowali więc 1 211 pacjentów z wielkiej kliniki w Massachusetts, która koncentruje się na gejach, lesbijkach oraz na biseksualnej społeczności.

Badacze przestudiowali więc dane medyczne z tej kliniki, obejmujące okres 12 miesięcy przed i 12 miesięcy po tym, jak stan Massachusetts pozwolił w 2004 roku parom homoseksualnym na legalizowanie związków.

W ciągu 12 miesięcy po tym, jak prawo weszło w życie, lekarze odnotowali 13% spadek wizyt, a także kosztów opieki zdrowotnej – o 14% - dla homoseksualnych mężczyzn, w porównaniu do wcześniejszego roku, mówi badanie.

Zobacz również:Większość tego spadku dotyczyła liczby wizyt, które mężczyźni odbywali z powodu problemów takich jak wysokie ciśnienie krwi, depresja, niepokój, a także choroby przenoszone drogą płciową, mówi główny autor badania, Mark Hatzenbueler, badacz ze szkoły zdrowia publicznego School of Public Health na uniwersytecie Columbia University.

Taka poprawa zdrowia u mężczyzn jest prawdopodobnie związana zarazem i zalegalizowaniem związku, i ze społecznymi zmianami, które idą za nowym prawem. To, co próbujemy powiedzieć, to to, że kiedy legalizujesz związek tej samej płci, to w pewien sposób zmieniasz środowisko wokół gejów i lesbijek, mówi doktor Mark Hatzenbueler. A to redukuje społeczne naznaczenie oraz stres, które wpływają szkodliwie na zdrowie.

W badaniu tym nie było wystarczającej ilości lesbijek, która pozwoliłaby określić, czy zalegalizowanie związków może mieć również wpływ i na kobiety. Ale wcześniejsze badania, przeprowadzone przez tych samych naukowców, odkryły, że zalegalizowany związek wpływa tak samo na zdrowie umysłowe homoseksualistów, niezależnie od ich płci.

Nowe badanie daje kolejny dowód na to, że związek osób tej samej płci, zalegalizowany, wpływa korzystnie na poziomie społecznym, ekonomicznym i zdrowotnym, mówi doktor Mark Hatzenbueler.

Komentarze do: Związek małżeński może poprawić zdrowie homoseksualistów, stwierdza nowe badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz