Szukaj

Zwalczyć agresywnego guza mózgu

Podziel się
Komentarze0

Badacze z University of Pittsburgh Cancer Institute (UPCI) odkryli ponad 125 genetycznych składników w komórkach pobranych z guza mózgu odpornego na chemioterapię. Oznacza to, że być może będzie możliwe opracowanie nowych terapii zdolnych do zniszczenia komórek nowotworowych.Badania te mają ukazać się w przeglądzie Molecular Cancer Research.

Do tego odkrycia doszło po przetestowaniu ponad 5 000 genów pochodzących z komórek glejaka wielopostaciowego, który jest agresywnym rakiem mózgu.

Geny oceniono w zależności od ich roli w odpowiedzi na lek chemioterapeutyczny, tzw. temozolomid.

Główny autor badania, dr David Svilar z Medical Scientist Training Program na Univeristy of Pittsburgh School of Medicine, mówi: bieżącą standardową terapią w przypadku tego nowotworu jest usunięcie możliwie największej części guza, a następnie radioterapia i temozolomid. Glejak wielopostaciowy jest niestety bardzo odporny na ten lek, więc musimy znaleźć lepsze opcje.


Jak podaje National Cancer Institute, glejak wielopostaciowy to najpowszechniejszy nowotwór mózgu u dorosłych – odpowiada za ok. 15% wszystkich guzów mózgu. Pojawia się zazwyczaj między 45 a 70 rokiem życia. Pacjenci przeżywają mniej niż 15 miesięcy po postawieniu diagnozy i na tę chwilę nie ma żadnego skutecznego długterminowego leczenia na tę chorobę.

Temozolomid (Temodar) działa modyfikując DNA raka, wyzwalając w ten sposób śmierć komórki. FDA zatwierdziła lek dla pacjentów z rakiem mózgu, a także do zastosowania w próbach klinicznych nad czerniakiem złośliwym i białaczką między innymi.

U większości pacjentów jest dobrze tolerowany.

Dr Robert W. Sobol, inny autor badania z UPCI, wyjaśnia: na nieszczęście, glejak wielopostaciowy ma możliwość naprawiania uszkodzeń DNA spowodowanych przez temozolomid, zanim jeszcze komórki nowotworowe zostaną zniszczone.

Naukowcy zidentyfikowali teraz liczne cele genetyczne, które można wykorzystać, aby uczynić komórki raka bardziej wrażliwe na ten farmaceutyk, a także zahamować proces, który pozwala guzom na „przeżycie” chirurgii, radioterapii oraz chemioterapii.

Komentarze do: Zwalczyć agresywnego guza mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz