Szukaj

Żucie gumy może podnieść inteligencję?

Podziel się
Komentarze0

A jeżeli guma do żucia, tak bardzo znienawidzona przez wszystkich nauczycieli, miałaby w efekcie dobre skutki dla uczniów? Jak się okazało bowiem, studenci, którzy żuli swoją gumę na pięć minut przed egzaminem, osiągali lepsze rezultaty niż inni. Czy guma do żucia ma więc jakieś magiczne działanie, o którym nie informują nas etykietki?Czy guma do żucia może ponieść umiejętności? No cóż, być może... Inaczej nie można na takie pytanie odpowiedzieć. Nawet biorąc pod uwagę to, że badanie, które skupiło się nad działaniem gumy do żucia, było w rzeczywistości bardzo poważne.

Przeprowadzili je badacze z amerykańskiego uniwersytetu St Lawrence University w Nowym Jorku. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie Appetite i wykazało korzystne działanie gumy do żucia na zdolności intelektualne.

Studenci mogli z nich skorzystać, ale jedynie w kilku ściśle określonych okolicznościach. Profesor psychologii Serge Onyper przeprowadził swoje doświadczenie na 224 ochotnikach – studentach, podzielonych na trzy grupy.

Studentom tym zaproponowano serię ćwiczeń pisemnych. Członkowie pierwszej grupy żuli gumę przed testem. Członkowie z drugiej grupy żuli gumę w trakcie testu. Natomiast trzecia grupa w ogóle gumy nie żuła.


Magiczny wpływ gumy do żucia... ale nie zawsze

Albowiem, jak się okazało w przebiegu doświadczenia, najbardziej wydolni byli ci, którzy żuli gumę przez pięć minut przed eksperymentem. A rezultaty były największe w przypadku ćwiczeń na zapamiętywanie.

Efekt gumy do żucia utrzymywał się przez 15 – 20 minut, nie więcej, podkreśla jeszcze profesor Serge Onyper. Jego zdaniem, żucie gumy ma prowokować przepływ krwi do mózgu, w ten sposób poprawiając, na krótki czas, ale zawsze, umiejętność zapamiętywania.

Dodatkowa ilość krwi, która przybyła do mózgu dzięki temu naprawdę niewielkiemu wysiłkowi fizycznemu, sprawiła, że organ ten lepiej działał.

Aktywność fizyczna jak wszystkie inne?

Śmiała teza. Żucie gumy nie wymaga wielkich ilości energii, ale badacze i tak uważają ją za aktywność fizyczną. I tak jak każda inna aktywność fizyczna o niewielkiej intensywności, żucie gumy zwiększa puls serca oraz ciśnienie tętnicze.

Każda więc aktywność fizyczna niezbyt intensywna może mieć takie same efekty dla funkcji intelektualnych. Natomiast, wydaje się, że żucie gumy nie miało żadnego korzystnego działania w trakcie samego egzaminu.

Zasoby organizmu muszą być w rzeczywistości dzielone między proces żucia i ćwiczenia poznawcze, stwierdził profesor Serge Onyper. Innymi słowy, nie możemy żuć gumy i skutecznie myśleć w tym samym czasie.

Komentarze do: Żucie gumy może podnieść inteligencję?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz