Szukaj

Źródło ludzkiej wyobraźni odkryte!

Podziel się
Komentarze0

Czy kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie, jak to się dzieje, że człowiek może tworzyć dzieła sztuki, narzędzia i teorie naukowe? I w czym konkretnie ludzki mózg różni się od mózgu zwierzęcego? Naukowcy z University of Dartmouth właśnie zidentyfikowali źródło ludzkiej imaginacji w mózgu.W tym celu zrealizowali badania MRI mózgów 16 uczestników w trakcie ćwiczenia umysłowego.

W ten sposób udało im się stworzyć mapę mózgowych regionów, powiązanych z wizualnymi procesami wyobraźni.

Jak możemy opisać wyobraźnię? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to posługiwanie się znanymi konceptami, aby stworzyć coś całkiem nowego. Na podstawie tej definicji badacze przeprowadzili eksperyment, który został opisany w magazynie PNAS.

Uczestnicy doświadczenia zostali poproszeni o wykonywanie ćwiczeń umysłowych, polegających na analizowaniu obrazów i ich przekomponowaniu w umyśle.


Test MRI pozwolił w ten sposób zorientować się, które regiony mózgu były aktywowane przez tego typu ćwiczenia.

Autor badania dr Alex Shlegel mówi: - Nasze rezultaty zbliżają nas do zrozumienia organizacji naszego mózgu. Rozumiemy lepiej, w jaki sposób mózg odróżnia nas od zwierząt i zapewnia bogaty teren intelektualny, pozwalający nam myśleć swobodnie i twórczo.

Co więcej, jak spodziewa się naukowiec, zrozumienie tych różnic między ludźmi i zwierzętami pozwoli na odtworzenie tych schematów u... maszyn.

Naukowcy odkryli, że w trakcie zadania umysłowego, w mózgach uczestników zapaliło się 11 regionów, takich jak płat potyliczny i przedklinek.

Płat potyliczny zawiera największą część kory czołowej wizualnej i pozwala na przetwarzanie informacji przychodzących ze zmysłu wzroku. Poza tym odgrywa rolę dla tworzenia obrazów w umyśle.

Z kolei przedklinek jest regionem, który służy między innymi do przestrzennej prezentacji środowiska i do obliczania z wyprzedzeniem naszych ruchów. Jest to jeden z najbardziej połączonych regionów naszego mózgu. Inne badania także wykazały wcześniej, że przedklinek jest ważny w ćwiczeniach umysłowych.

Komentarze do: Źródło ludzkiej wyobraźni odkryte!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz