Szukaj

Zespół jelita drażliwego: ćwiczenia fizyczne zmniejszają objawy

Podziel się
Komentarze0

Uprawianie ćwiczeń fizycznych ma pozwalać na łagodzenie bólów związanych z zespołem jelita drażliwego, według szwedzkiego badania. Badacze obserwowali 102 dorosłych osób, które cierpiały na zespół jelita drażliwego. Jest to zaburzenie, które wywołuje bóle brzucha, wzdęcia, biegunki albo zaparcia.W przebiegu 3 miesięcy badania, połowa uczestników otrzymała wsparcie i porady fizjoterapeuty, które miały na celu zwiększyć ich poziom aktywności fizycznej, podczas gdy reszta grupy (czyli grupa kontrolna), nie zmieniła nic w swoich przyzwyczajeniach życiowych.

Grupa aktywna musiała więc praktykować aktywność fizyczną, czyli 20 – 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej i wysokiej intensywności, od 3 do 5 razy tygodniowo, oraz odnotować każdą taką sesję w specjalnym zeszycie. Najczęściej 5 uprawianych aktywności to: spacer, rower, pływanie, biegi, marsz nordycki.


Pod koniec badania, uczestnicy aktywni objawiali zdecydowanie mniej objawów zespołu jelita drażliwego niż uczestnicy z grupy kontrolnej. Intensywność bólów brzucha oraz zaburzeń czynności jelit, zmierzona przez specjalny kwestionariusz, zmniejszyła się o 51 punktów u osób aktywnych, w przeciwieństwie do 5 punktów dla grupy kontrolnej.

U tych ostatnich choroba się nawet zaostrzyła w 23% przypadków, podczas gdy jedynie 8% aktywnych uczestników zgłosiło zaostrzenie symptomów.

Według badaczy, sport może zmniejszyć poziom stresu, który jest czynnikiem znanym z zaostrzania objawów zespołu jelita drażliwego.

Komentarze do: Zespół jelita drażliwego: ćwiczenia fizyczne zmniejszają objawy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz