Szukaj

Zdrowy lekarz to zdrowy pacjent

Podziel się
Komentarze0

Pacjenci o wiele częściej stosują się do zaleceń lekarza odnośnie zdrowych praktyk, takich jak mammografia czy szczepienie przeciwko grypie, jeżeli sam lekarz świeci dobrym przykładem, odkryli naukowcy kanadyjscy i izraelscy.Dr Erica Frank z University of British Columbia, autorka badania, mówi: - Stwierdziliśmy, że pacjenci tych lekarzy, którzy sami poddają się zalecanym badaniom i szczepieniom, częściej się badają i przyjmują szczepionki niż pacjenci bardziej niefrasobliwych medyków.

Prace ukazały się w Canadian Medical Association Journal.

Aby dojść do powyższych wniosków, naukowcy przyjrzeli się 1 488 lekarzom oraz blisko 1,9 mln pacjenów w Clalit Health Services (największa organizacja opieki zdrowotnej w Izraelu).


Praktyki, które wzięto pod uwagę, to były: mammografia, mierzenie ciśnienia krwi, badanie jelita grubego, coroczne szczepienie przeciw grypie, i wiele innych.

Okazało się, że szczepiło się 49% pacjentów lekarzy przyjmujących szczepionkę przeciw grypie, w porównaniu do 43% pacjentów medyków nie przyjmujących szczepionki.

Dr Frank dodaje: - Nasze badanie podkreśla, że lekarze powinni bardziej zadbać o swoje własne zdrowie. Dzięki temu zadbają też o zdrowe praktyki swoich pacjentów.

Naukowcy zalecają, aby szpitale i szkoły medyczne opracowały programy promujące zdrowie lekarzy, aby wzmocnić związek zdrowy lekarz-zdrowy pacjent.

Komentarze do: Zdrowy lekarz to zdrowy pacjent

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz