Szukaj

Zdrowie kolan: zbyt mała czy zbyt duża aktywność?

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża aktywność, mogą przyśpieszać degenerację chrząstki w kolanie u dorosłych w średnim wieku. Informuje o tym nowe badanie, zaprezentowane na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America (RSNA).Amerykańskie centra CDC (Centers for Disease Control and Prevention) podają, iż jedna osoba na dwie w Stanach Zjednoczonych może odświadczyć osteoartrozy kolana przed 85 rokiem życia. Do 2030 roku, około 67 mln Amerykanów po 18 roku życia będzie miało zdiagnozowaną artrozę.

Naukowcy z University of California in San Francisco (UCSF) już wcześniej odkryli, że aktywność fizyczna jest związana z degeneracją chrząstki. Teraz, ci sami badacze przyjrzeli się zmianom w kolanie w grupie dorosłych w średnim wieku, w obserwacjach prowadzonych przez 4 lata.


Udział w nich wzięło 205 pacjentów, w wieku od 45 do 60 lat. Wypełniali oni kwestionariusze na temat swojej fizycznej aktywności.

Badanie MRI pozwoliło na analizę biochemiczną i molekularną składu chrząstki stawowej naszych uczestników, mówi dr Wilson Lin, jeden z autorów prac.

Okazuje się, że w zniszczonej chrząstce ma miejsce większa aktywność wody, a większa mobilność wody skutkuje większym czasem relaksacji T2. Po porównaniu wyników stwierdzono, że zarówno ci bardzo aktywni fizycznie, jak i ci mniej aktywni, doświadczali przyśpieszonej progresji czasu relaksacji T2.

Uczestnicy projektu, którzy oddawali się wysoko intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak bieganie, mieli o wiele bardziej zredukowaną chrząstkę oraz większe ryzyko osteoartrozy. Badania te sugerują, iż być może powinien istnieć jakiś optymalny poziom aktywności fizycznej, który pomoże nam uchronić chrzątkę stawową przed degeneracją.

Komentarze do: Zdrowie kolan: zbyt mała czy zbyt duża aktywność?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz