Szukaj

Zdolności matematyczne wymagają silnej komunikacji w mózgu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z UT Dallas' Center for Vital Longevity, Duke University i University of Michigan właśnie odkryli, że silna komunikacja między lewą i prawą półkulą mózgu przewiduje umiejętności rozwiązywania podstawowych arytmetycznych problemów.Prace te opublikowano w przeglądzie naukowym Cerebral Cortex.

Odkrycia te nieco rozjaśniają tajemnicę neuronowych podstaw zdolności matematycznych u ludzi. Być może dzięki nim uda się pomóc tym, którzy cierpią z powodu dyskalkulii, czyli problemów ze zrozumieniem i manipulacją liczbami.

Od jakiegoś czasu już wiemy, że kora ciemieniowa mózgu odgrywa podstawową rolę w poznaniu liczb, czyli w naszej zdolności przetwarzania informacji liczbowych.

Wcześniejsze badania pokazały, że prawy region ciemieniowy jest pierwotnie powiązany z podstawowym procesem liczenia (np. ocenianie ilości owoców w koszyku „na oko”). Natomiast, lewy region ciemieniowy jest związany z bardziej precyzyjnymi operacjami obliczeniowymi, takimi jak dodawanie i odejmowanie.


Nie było jednak wiadomo, czy obydwie półkule mogą pracować razem, aby ulepszyć zdolności matematczne. Nowe badanie pokazuje, że mogą.

Prace te przeprowadził dr Joonkoo Park z Duke University. Posłużył się on badaniem fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny), aby zmierzyć aktywność mózgu 27 młodych dorosłych w momencie, kiedy rozwiązywali zadania matematyczne.

Okazało się, że podstawowe działania, takie jak ocenianie liczb „na oko,” aktywowały prawy region ciemieniowy, natomiast dodawanie i odejmowanie – lewy.

Ale stwierdzono także coś całkiem nowego – w czasie konkretnych działań arytmetycznych, komunikacja między lewą i prawą półkulą znacząco wzrastała w porównaniu do działań „na oko”.

Co więcej, ludzie, u których komunikacja ta była największa, byli najszybsi w rozwiązywaniu zadań na odejmowanie.

Komentarze do: Zdolności matematyczne wymagają silnej komunikacji w mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz