Szukaj

Zaufaj swoim emocjom, mówią neurolodzy

Podziel się
Komentarze0

W niektórych przypadkach, nie należy myśleć głową. Można nawet powiedzieć: myśl sercem. W domyśle: myśl emocjami. Tak sugerują rezultaty ostatniego badania, które ujawnia, że decyzje podjęte pod wpływem emocji, a nie rozsądku, są często lepszymi decyzjami.Badanie to zostało zrealizowane przez zespół naukowców z uniwersytetu w Columbia (Kanada), a ekipą tą kierował Michael Pham.

Wyrocznia emocjonalna

Eksperyment ten polegał na tym, że proszono studentów pierwszego roku o postawienie prognoz odnośnie kilku różnych tematów: rezultaty konkursów telewizyjnych, sportowych, wyborów politycznych, a nawet prognoza pogody.

Wtedy też badacze spostrzegli, że przepowiednie te były bardziej zgodne z rzeczywistością, kiedy studenci kierowali się swoimi uczuciami. Michael Pham nawet obmyślił specjalną nazwę dla tego zjawiska: „efekt emocjonalnej wyroczni”.

Naukowa strona Wired komentuje to w ten sposób: w ostatnich latach stało się ewidentne, że podświadomość jest zdolna do przetwarzania sporych ilości informacji równocześnie, a to oznacza bardzo szeroką analizę danych, bez przeciążania możliwości mózgu.


Mózg bowiem ma zdolność do analizowania informacji w czasie rzeczywistym o wiele bardziej wąską. Jednak, aby rezultaty te były wiarygodne, badana jednostka musi mieć choćby minimalną znajomość tematu, odnośnie którego będzie snuć przypuszczenia, jak możemy przeczytać w artykule Wall Street Journal.

Ponieważ, nawet jeśli nasza podświadomość jest szybsza niż nasz mózg, i szybciej wiąże ze sobą różne informacje, to jednakże nie zdziałałaby niczego bez tych informacji.

Nieświadomość ratuje nam życie!

Prędkość podświadomości jest kwestią, nad którą neurolodzy pochylają się już od kilku lat. Pewne jest to, że ma ona wiele bezspornych zalet.

Kiedy jedziemy samochodem i hamujemy przed przeszkodą, nie chodzi tutaj o świadomą decyzję. Ponieważ, zanim byśmy tę decyzję ŚWIADOMIE podjęli, już byśmy się z przeszkodą zderzyli, wyjaśnia potęgę podświadomości Marc Jeannerod, dyrektor instytutu nauk kognitywnych.

Jak możemy przeczytać w artykule na ten temat w Journal du CNRS, bycie świadomym, to wymaga czasu. Nieświadomość więc ma znaczenie w naszych zachowaniach tak wielkie, iż nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie jest to tylko proste wsparcie dla świadomości, ponieważ jednak ma ona przewagę we wszystkich procesach poznawczych. Aż 90% naszy operacji umysłowych ma być nieświadome!

Komentarze do: Zaufaj swoim emocjom, mówią neurolodzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz