Szukaj

Zatrucie Escherichia Coli - objawy zatrucia

Podziel się
Komentarze0

Zakażenie Escherichia Coli ma różny przebieg, zazwyczaj proces chorobotworczy przebiega łągodnie ale zdarza się też, że może być on bardzo groźny dla człowieka. Co jednak wiemy o tej bakterii? Jakie są objawy zatrucia oraz w jaki sposób możemy uchronić się przed niebezpieczna bakterią? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. 


Escherichia Coli (potocznie nazywana bakterią coli) to bakteria z grupy gram ujemny bakterii,  wchodzi ona w skald fizjologiczny jelita grubego człowieka oraz niektórych zwierząt stałocieplnych. Jej nazwa wywodzi się od odkrywcy bakterii - Theodora Eschericha. Należy podkreślić, iż pod ta nazwą znajduje się około 200 różnych bakterii, które należą do tego samego gatunku.

W jelicie człowieka ma ona bardzo pożyteczne działanie, gdyż przyczynia się do rozkładu pokarmu. Niestety poza jelitem może wywołać stan chorobowy innych układów wewnętrznych człowieka. Jak zakażenie układu moczowego czy układu pokarmowego, poprzez spożycie zakażonego pokarmu, sepsa, ropnie narządowe.

Patogenne bakterie E.Coli mogą być przenoszone poprzez skażoną żywność, wodę lub odchody zwierzęce.


Objawy zakażenia bakterią:

  • Biegunka
  • Kurczowe bóle brzucha
  • Nudności
  • Wymioty
  • Krew lub śluz w kale
  • Objawy odwodnienia
  • Ogólne osłabienie
Jeżeli zauważysz u siebie któryś z tych objawów niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem!

Zakażenie tą bakterią może mieć wiele niebezpiecznych następstw dla człowieka między innymi może się zdarzyć iż doprowadzi do zespołu hemolityczno-mocznicowego, ostrej niewydolności nerek, zapalenia otrzewnej a nawet doprowadzić do zgonu.

Osobami jakie są najbardziej podatne na zakażenie to osoby starsze powyżej 65 roku życia, a także dzieci poniżej 5 roku życia. Nie oznacza to jednak, że ryzyko w innej grupie wiekowej jest znacznie mniejsze.

Jak chronić się przed zachorowaniem?
  1. Przede wszystkim należy dbać o higienę osobistą - myć dokładnie ręce przed spożyciem posiłku, a także po skorzystaniu z toalety.
  2. Bakterie są wrażliwe na temperaturę - gotowanie w wysokiej temperaturze może je częściowo zniszczyć.
  3. Jeżeli jemy surowe warzywa czy owoce powinniśmy je dokładnie umyć w czystej wodzie tak, aby zniwelować ryzyko zarażenia.

Komentarze do: Zatrucie Escherichia Coli - objawy zatrucia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz