Szukaj

Żarówki kompaktowe niebezpieczne dla zdrowia?

Podziel się
Komentarze0

Od kilku już lat, świetlówki kompaktowe określane jako energooszczędne powoli zaczynają zastępować nasze stare dobre żarówki. Wkrótce nie będziemy już zresztą mieć większego wyboru. Ale czy naprawdę są one bezpieczne dla naszego zdrowia?Jak odpowiada francuska komisja ds. bezpieczeństwa konsumentów (Comission de sécurité des consommateurs), nic nie jest mniej pewnego.

Unia Europejska zdecydowała, że tradycyjne żarówki progresywnie zostaną usunięte z rynku – w 2012 roku mają zgasnąć całkowicie. Świetlówki energooszczędne, które je zastąpią, mają mieć same zalety: mają być bardziej ekonomiczne, a przede wszystkim, bardziej ekologiczne.


A jednak, nawet one zawierają toksyczne substancje, takie jak rtęć.

Przypomnijmy, że rtęć jest uważana przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z produktów chemicznych albo grupę produktów chemicznych wyjątkowo niebezpiecznych dla zdrowia publicznego.

Kontakt z rtęcią, jak precyzuje WHO, nawet w niewielkich ilościach, może spowodować ciężkie problemy toksyczne, wraz toksycznym działaniem na układ nerwowy, odpornościowy i trawienny. Zagrożone są przede wszystkim oczy, skóra, nerki i płuca.

Komentarze do: Żarówki kompaktowe niebezpieczne dla zdrowia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz