Szukaj

Zapalenie zatok: antybiotyki nie działają

Podziel się
Komentarze0

Antybiotyki mają być całkowicie nieskuteczne przeciwko większości infekcji zatok, podczas gdy są one często przepisywane przez lekarzy w przypadku tych chorób, jak pokazuje badanie opublikowane kilka dni temu w przeglądzie amerykańskiego towarzystwa medycznego JAMA (Journal of the American Medical Association).Osoby cierpiące z powodu zapalenia zatok – czyli zapalenia jamy nosowej oraz zatok – nie czują się lepiej, ani też nie odczuwają złagodzenia objawów, kiedy zażywają antybiotyki, jak stwierdza doktor Jay Piccirillo, profesor otolaryngologii na fakultecie medycyny uniwersytetu Washington w St Louis (Missouri), w Stanach Zjednoczonych.

Profesor Jay Piccirillo jest głównym autorem tego badania, które zostało zamieszczone w przeglądzie JAMA.

Badanie, o którym mowa, zostało przeprowadzone na 166 osobach dorosłych. W ostatecznym rozrachunku, pokazało ono, że antybiotyki są nieskuteczne w leczeniu powszechnego zapalenia zatok – często pochodzenia wirusowego.

A większość chorych zdrowieje sama z siebie, dodaje jeszcze profesor Jay Piccirillo.


Lekarze porównali część uczestników leczonych antybiotykiem z grupą kontrolną, która zażywała placebo. W Stanach Zjednoczonych, jedna recepta na pięć jest przepisywana na antybiotyki, która mają na celu leczenie tego typu zapalenia zatok, według autorów tego badania.

I jest to zupelnie niepotrzebne, podkreślają amerykańscy naukowcy.

Biorąc pod uwagę, coraz większą odporność bakteryjną na antybiotyki, wynikającą właśnie z nadmiernego posługiwania się tymi ostatnimi, ważne było, aby dowiedziec się, czy te lekarstwa są skuteczne, czy też nie przeciwko zapaleniu zatok, podkreśla profesor Jay Piccirillo.

Uważamy, że lekarze ogólni przepisują zbyt dużo antybiotyków, stwierdza pani doktor Jane Garbutt, profesor medycyny na fakultecie medycyny uniwersytetu Washington w St Louis, jedna z autorek tego badania.

A konkretnie, naukowcy zalecają teraz, aby w miejscu antybiotyków, takich jak amoksycylina, która została użyta w tych badaniach, lekarze zalecali leczenie bólu związanego z zapaleniem zatok przy pomocy zwykłych środków przeciwbólowych, takich jak aspiryna albo ibuprofen.

Natomiast, zatory w zatokach specjaliści amerykańscy zalecają leczyć zwykłymi środkami zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej, jak podaje francuska agencja prasowa, Agence France Presse.

Komentarze do: Zapalenie zatok: antybiotyki nie działają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz