Szukaj

Z wiekiem łatwiej nas oszukać. Dlaczego?

Podziel się
Komentarze0

Powszechnie wiadomo, że osoby starsze częściej padają ofiarami oszustw. Są one postrzegane jako mniej zdolne do obrony przed manipulacją. Ostatnie badania przeprowadzone na University of California, Los Angeles wyjaśniają to zjawisko.Jak twierdzą naukowcy, jego źródła należy upatrywać w regionie mózgu zwanym wyspą (przednia część) - jest to miejsce odpowiedzialne za wywoływanie uczucia wstrętu. Wiążę się to z podświadomą interpretacją wyrazu twarzy osób, które spotykamy. Mniej lub bardziej świadomie "wstręt" naszego mózgu budzą te twarze, którym nie powinniśmy ufać.

W toku badań wyszło na jaw, że u osób w wieku podeszłym region wyspy wykazuje o wiele mniejszą aktywność.

Raporty amerykańskie szacują rozmiary oszustw, których ofiarą padły osoby w wieku ponad 60 lat. W roku 2010 starsi ludzie zostali oszukani w sumie na ok. 3 miliardów dolarów.


Naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty.

Do przeprowadzenia pierwszego naukowcy zaprosili 119 starszych osób w wieku od 55 do 84 lat oraz 24 młodych. Wszystkim przedstawiono 30 fotografii, które przedstawiały różne grupy twarzy: sprawiające wrażenie uczciwych, nieuczciwych oraz neutralne.

Większość badanych była zgodna co do odczuć budzących przez twarze "uczciwe" i "neutralne". Jeśli chodzi zaś o wizerunki przedstawiające osoby, które nie budzą pozytywnych skojarzeń, wyniki były różne. Gotowych zaufać tym osobom było więcej wśród uczestników w podeszłym wieku.

W drugim eksperymencie posłużono się metodą funkcjonalnego obrazowania mózgu (fMRI). 44 ochotników spoglądało na fotografie (23 starszych i 21 młodych), podczas gdy praca ich mózgu była skanowana przez komputer.

Wynik potwierdził poprzednie analizy. Patrząc na osobę u nieuczciwym wyglądzie, "starszy mózg" wykazywał znacznie mniejszą aktywność w obszarze wyspy - odpowiedzialnym za odczucie wstrętu.

Dzięki badaniom wiadomo, co mózg "widzi", gdy patrzy na twarz innej osoby. Odpowiedź jest przykra, ale prawdziwa: niezbyt wiele, gdy mózg ma już swoje lata i ma za zadanie ocenić wiarygodność.

Komentarze do: Z wiekiem łatwiej nas oszukać. Dlaczego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz