Szukaj

Wyższy BMI zwiększa ryzyko kamieni żółciowych

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, opublikowane w Hepatology, pokazuje, iż istnieje powiązanie miedzy wysokim BMI a większym ryzykiem pojawienia się kamieni żółciowych. Szczególnie zagrożone wydają się otyłe kobiety.Instytut NIDDK (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases) informuje, iż kamienie żółciowe rozwijają się w momencie, kiedy w żółci zawartej w pęcherzyku żółciowym jest za dużo cholesterolu, soli żółciowych lub bilirubiny.

Cholesterol odpowiada za 80% przypadków kamieni żółciowych.

Wcześniejsze badania także wykazały, że większy BMI jest związany z większym ryzykiem pojawienia się kamieni żółciowych, choć nie jest jasne, czy jest to przyczyna choroby sama w sobie.

Aby więc zrozumieć te powiązania, zespół duńskich naukowców z Rigshospitalet w Kopenhadze, przestudiował dane na temat ponad 77 000 osób z generalnej populacji. Badaczami kierowała dr Anne Tybjaerg-Hansen.


W ciągu 34 lat obserwacji u 4 106 osób z całej grupy badanych pojawiły się objawy kamicy żółciowej. Ludzie, którzy najczęściej zapadali na kamienie żółciowe, zazwyczaj byli starsi, byli kobietami i byli mało aktywni fizycznie.

Co więcej, często też osoby te piły mniej alkoholu i zazwyczaj stosowały hormonalną terapię zastępczą.

Analizy wykazały, że rzeczywiście wzrost BMI był powiązany ze wzrostem ryzyka pojawienia się kamieni żółciowych, a kobiety były bardziej zagrożone tą chorobą niż mężczyźni.

Naukowcy obliczyli, że ryzyko choroby rośnie o 7% dla każdego 1kg/m2 wzrostu BMI.

- Otyłość jest znanym czynnikiem ryzyka kamieni żółciowych – mówi dr Tybjaerg-Hansen. – Nasze badanie pokazuje, że wysoki BMI przyczynia się do rozwoju kamicy żółciowej.Komentarze do: Wyższy BMI zwiększa ryzyko kamieni żółciowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz