Szukaj

Wysoka zawartość cukru we krwi może wiązać się z zanikiem tkanki mózgu?

Podziel się
Komentarze0

Osoby, u których zawartość cukru we krwi jest na granicy normalnego zakresu, mogą być bardziej narażone na zanik tkanki mózgowej, który następuje wraz z wiekiem i chorobami, takimi jak demencja - jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w numerze Neurology, czasopiśmie medycznym American Academy of Neurology.Liczne badania wykazały związek pomiędzy cukrzycą typu 2 a zanikiem tkanki mózgu i demencji, jednak nie wiadomo dokładnie, czy osoby na granicy normalnego poziomu cukru we krwi doświadczą tego samego, mówi autor badania Nicolas Cherbuin, doktor medycyny z Australian National University w Canberra.

W badaniu wzięło udział 249 osób w wieku od 60 do 64 lat, które miały normalny poziom cukru we krwi, według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Uczestnicy badania na początku zostali poddani skanom mózgu, które zostało powtórzone około 4 lata później.


Osoby z wysokim poziomem cukru we krwi w granicach normy i poniżej 6,1 mmol/l (lub 110 mg/dl) były bardziej narażone na utratę objętości mózgu w następujących obszarach: hipokamp i ciało migdałowate, które są odpowiedzialne za pamięć i umiejętności poznawcze, w porównaniu do osób z niższym poziomem cukru we krwi.

Poziom cukru we krwi na czczo do 10 mmol/l (180mg/dl) lub wyższy zdefiniowano jako cukrzycę, a poziom 6,1 mmol/l (110mg/dl) lub więcej - jako stan przedcukrzycowy lub inne zaburzenia.

Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i inne, naukowcy odkryli, że poziom cukru we krwi na granicy normy stanowił 6% do 10% przypadków zanikania tkanki mózgu.

Wyniki te sugerują, że nawet dla osób, które nie mają cukrzycy, poziom cukru we krwi może mieć wpływ na funkcjonowanie mózgu, mówi Cherbuin.

Dotychczasowe odkrycia mogą prowadzić do ponownej oceny koncepcji normalnego poziomu cukru we krwi oraz zidentyfikowania cukrzycy, ale niezbędne są dalsze badania w tym zakresie.

Komentarze do: Wysoka zawartość cukru we krwi może wiązać się z zanikiem tkanki mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz