Szukaj

Kawa vs. cukrzycy

Podziel się
Komentarze1

Czasami najnowsze newsy dotyczące zdrowia opisują niejasne działanie różnych suplementów o których nikt nigdy nie słyszał. Tym razem jednak opisane zostanie cudowne działanie czarnego eliksiru, którego picie sprawia przyjemność ludziom na całym świecie.

Kawa vs. cukrzycy

Z ostatnich badań wynika, że kawa poza swoim pobudzającym działaniem, może zapobiegać oraz wspomagać zwalczanie cukrzycy typu 2.

Kawa wzmacnia wrażliwość na insulinę

W Harvard School of Public Health oraz Beth Israel Deaconess Medical Center in Boston, naukowcy przeprowadzili badania na pielęgniarkach z Nurses' Health Study, z których aż 982 są diabetyczkami nie cierpiącymi na choroby sercowo-naczyniowe. Badacze chcieli sprawdzić czy kawa faktycznie powoduje zwiększenie stężenia adiponektyny we krwi, która wzmacnia metabolizm organizmu.

Wyniki ich badań ujawniły, że kobiety które wypijały 4 lub więcej kubków kawy dziennie miały znacząco podwyższony poziom adiponektyny w krwiobiegu. Adiponektyna jest hormonem odgrywającym ważną rolę w przemianach glukozowych, przez co pośrednio wpływa na wrażliwość na insulinę, która chroni przed cukrzycą 2 typu. Niemieccy badacze z German Diabetes Center ostrzegają , że - Niedobór adiponektyny jest blisko powiązany z osłabionym działaniem insuliny oraz znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy 2 typu.

Badacze potwierdzili również w swoich wcześniejszych raportach, że kawa może zapobiegać powstawaniu  stanów zapalnych. Te natomiast są innym kluczowym elementem przyczyniającym się do powstania i rozwoju cukrzycy. Odkryli oni także, że fenole zawarte w kawie spowalniają wchłanianie glukozy do krwi po posiłkach.


Mniej diabetyków


Naukowcy zanotowali także mniejszą ilość diabetyków typu 2 w krajach, w których spożycie kawy jest wysokie. Dzieje się tak ponieważ kawa powoduje wolniejsze wchłanianie się glukozy do krwi po posiłku, zapobiegając tym samym powstawaniu hiperglikemii. Takie nagłe wahania poziomu glukozy powodują zaburzenia procesów metabolizmu wskutek, których organizm zaprzestaje wytwarzania dostatecznej ilości insuliny. W ten sposób dochodzi do powstania cukrzycy typu 2, na którą cierpi 90% wszystkich cukrzyków.


Kawa nie służy tylko zapobieganiu powstawania cukrzycy. Jej właściwości mogą się okazać szczególnie pomocne osobom, które już cierpią na tę chorobę. Ponieważ substancje w niej zawarte spowalniają przyswajanie cukru, chorzy wypijając napar przed zjedzeniem posiłku mogą pozwolić sobie na wzbogacenie do w większą ilość węglowodanów. 

Wolniejsze starzenie

Niemieccy oraz Fińscy badacze zaobserwowali, że składniki zawarte w kawie wykazują przeciw utleniające własności. Antyoksydanty wpływają na powolniejsze utlenianie się komórek oraz opóźniają ich rozpad. Kawa natomiast zawiera bardzo dużo tych substancji, więc regularne jej  picie może spowalniać procesy starzenia się organizmu. Zachowuje tym także efekt działania insuliny na dłużej.

Kawa stawia na nogi


Kofeina zawarta w kawie powoduje chwilowe zwiększenie ciśnienia krwi, czym pobudza organizm. Działa także na ośrodek odpowiedzialny za odczuwanie sytości w mózgu, dzięki czemu człowiek odczuwa chwilowy brak apetytu. Może istotnie wpływać na cukrzyków, którzy bardzo często mają ochotę na coś słodkiego. Wypicie kawy wyeliminuje ją lub też sprawi, że zadowoli on się znacznie mniejszą ilością jedzenia.

Każdy z nas wie, że kawa to napój który obudzi nas rano lub też utrzyma nasz umysł przytomny przez całą noc. Jak się okazuje kawa może mieć jeszcze inne właściwości, które okazać się mogą szczególnie przydatne diabetykom. Naukowcy polecają regularne picie kawy, ale dietetycy ostrzegają też by zachować w tym umiar. W końcu co za dużo, to niezdrowo.

Komentarze do: Kawa vs. cukrzycy (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze