Szukaj

Wykorzystanie ludzkich komórek mózgu wzmaga inteligencję u myszy

Podziel się
Komentarze0

Co stanie się, gdy ludzkie komórki mózgowe, które otaczają i wspomagają neurony, zostaną przeszczepione do mózgu nowo narodzonej myszy? Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie specjalistycznym Cell Stem Cell wykazują, iż taka mysz w porównaniu ze zwykłymi osobnikami wykazuje lepszą pamięć i umiejętność uczenia się. Odkryto także, że komórki wspomagające, zwane glejowymi, mają także ważny wpływ na ludzką percepcję.Wraz z rozwojem ludzkiego mózgu glejowe komórki stają się większe i bardziej zróżnicowane niż te u gryzoni.

Glej nie przewodzi impulsów elektrycznych tak jak neurony, ale potrafi modulować aktywność nerwową, co poprowadziło badaczy do zastanawiania się, jakie korzyści przyniosły ludziom te ewolucyjne zmiany.

- By oszacować specyficzny gatunkowo wkład gleju w nerwowe przetwarzanie i plastyczność oraz jego ewentualne walory wspomagające w procesie percepcji, przeszczepiliśmy ludzką glejową komórkę progenitorową do mózgu nowo narodzonej myszy, po czym czekaliśmy aż ta podrośnie. Następnie określiliśmy neurofizjologiczne i behawioralne wskaźniki procesu zapamiętywania i uczenia się i odkryliśmy dzięki temu, że gryzoń, który został poddany zabiegowi, wykazywał szybszą umiejętność uczenia się we wszystkich przygotowanych testach  – wyjaśnia doktor Steve Goldman, który we współpracy z dr Maiken Nedergaard prowadzi Center for Translational Neuromedicine w University of Rochester Medical Center.


- Nasze badania wykazują także, że ewolucja ludzkiej percepcji może odzwierciedlać rozwój specyficznych dla ludzi form gleju oraz jego funkcji - dodaje dr Goldman.

Co ciekawe, w równolegle prowadzonych badaniach naukowiec i jego zespół wykazali, iż potrafią efektywnie wygenerować glejowe komórki progenitorowe z komórek ludzkiej skóry przeprogramowane w indukowane komórki pluripotente.

Dzięki swoim odkryciom badacze mogą w oszacować rolę glejowych komórek w przypadkach neurologicznych i neuropsychiatrycznych zaburzeń u ludzi, a w przyszłości przetestować różne nowe metody ich leczenia.

Obecnie eksperymenty prowadzone są na próbkach komórek pobieranych od pacjentów cierpiących na schizofrenię oraz chorobę Huntingtona.

Komentarze do: Wykorzystanie ludzkich komórek mózgu wzmaga inteligencję u myszy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz