Szukaj

Współpraca z innymi uczyniła człowieka bardziej inteligentnym

Podziel się
Komentarze0

Według badania opublikowanego ostatnio, mózg ludzki rozwinął się wraz z biegiem czasu, ponieważ człowiek musiał pracować w grupie i współpracować z innymi, sobie podobnymi, aby przeżyć. Badanie na ten temat zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Proceedings of The Royal Society B.Mózg Homo sapiens jest o wiele lepiej rozwinięty niż mózgi poprzedzających go człekokształtnych istot, tak zwanych hominidów. A według zespołu badaczy z Irlandii i ze Szkocji, rozwój mózgu zawdzięczamy temu, iż człowiek musiał polegać na współpracy z innymi, aby zapewnić sobie bezpieczne przeżycie.

Z rozwiniętym mózgiem, człowiek mógł wdrożyć relacje oparte na porządku społecznym. Aby dojść do takich konkluzji, naukowcy musieli stworzyć model informatyczny odtwarzający ludzki mózg.

Na łonie tego komputerowego mózgu, neurony były w stanie ewoluować tak, aby reakcja przystosowywała się do całej serii wyzwań społecznych. A mózg ten został następnie skonfrontowany z dwoma różnymi sytuacjami.

W pierwszej sytuacji, dwóch przestępców zostało zatrzymanych przez policję. Każdy z nich mógł zdecydować, czy wyda swojego wspólnika czy nie. W drugiej sytuacji, dwójka ludzi została uwięziona w samochodzie przez śnieg. Ludzie ci musieli ocenić sytuację, aby stwierdzić, czy powinni zjednoczyć wysiłki w celu wyjścia z sytuacji, czy też powinni pozwolić działać temu drugiemu.


Rezultaty tych eksperymentów pokazują, że im bardziej „mózg” ewoluował, tym bardziej dana jednostka była skłonna do współpracy. A jednak, w obydwu przypadkach, dana jednostka liczyła na większe korzyści, w ten sposób wykazując się egoizmem.

Wyspółpracujemy często na łonie wielkich grup jednostek, które się nie znają, a to wymaga zdolności poznawczych, które pomagają określić, kto robi co, a w konsekwencji – dostosować swoje zachowanie, jak wyjaśnia jeden z autorów tego badania, Luke McNally z Trinity College w Dublinie w Irlandii.


Ale w rzeczywistości, taka kooperacja nie jest całkowicie bezinteresowna, ponieważ każda jednostka kalkuluje, czy opłaca jej się współpracować z grupą.

Jeżeli ty współpracujesz, a ja oszukuję, wyjaśnia Luke McNally, następnym razem możesz sobie powiedzieć: poprzednio, on oszukiwał, a więc drugi raz już nie będę z nim współpracować. Musimy kooperować, aby móc w dalszym ciągu korzystać z tej kooperacji, podsumowuje badacz.

Jego zdaniem, praca zespołowa oraz rozwój mózgu stymulują się wzajemnie. Przejście do społeczeństw bardziej kooperatywnych, bardziej złożonych, może popchnąć do rozwijania większego mózgu. A wraz z pojawieniem się wyższych poziomów inteligencji, stwierzdamy, że współpraca jest coraz bardziej zaawansowana.

Związek ten ogranicza również rozmiar społeczności, z którą możemy wchodzić w interakcje, tej, do której w naszym odczuciu przynależymy, wyjaśnia antropolog Robin Dunbar, specjalista od ewolucji na uniwersytecie w Oksfordzie. W rzeczywistości, rozmiar mózgu sam w sobie jest przyczyną tego ograniczenia.

Jak uważa bowiem Robin Dunbar, nasza osobista sieć społeczna jest ograniczona do mniej więcej 150 osób, a powiększenie tego kręgu do 500 osób wymagałoby również powiększenia dwukrotnego rozmiaru mózgu.

Gdybyśmy chcieli stworzyć lepszą integrację społeczną, większą spójność w skali Francji, a jeszcze większą w skali Unii Europejskiej, musielibyśmy wymyślić jakiś inny sposób, żeby to zrobić, podsumowuje Robin Dunbar. Nie możemy czekać, aż zrobi to za nas ewolucja.

Komentarze do: Współpraca z innymi uczyniła człowieka bardziej inteligentnym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz