Szukaj

Wpływ alkoholu na rozwój dzieci do 9 roku życia

Podziel się
Komentarze0

Podczas gdy badania nad wpływem alkoholu na wzrost płodu zostały dokładnie opisane, przedstawiając deficyty na jakie narażane są dzieci, dane dotyczące długoterminowych, poporodowych skutków nie zostały przebadane. W najnowszych badaniach naukowcy zaobserwowali wpływ prenatalnej ekspozycji na alkohol (PAE - prenatal alcohol exposure) na wzrost i rozwój ciała dziecka od narodzin do 9 roku życia.Wyniki badania zostaną opublikowane w listopadzie 2012 w artykule Alcoholism: Clinical & Experimental Research w Early View.

- Badanie to jest pierwszym, które skupiło się na wpływie PAE na wzrost pojedynczych kohort w czasie potrzebnym do radykalnego rozwoju modelu statycznego składającego się z powtarzalnych pomiarów dla każdego wyniku - powiedział R. Colin Carter, instruktor pediatrii w Harvardzkiej Szkole Medycznej oraz korespondencyjny autor badania - Nasze badania dodają do opisanych już odkryć dotyczących rozwoju płodów pod wpływem alkoholu, historię ich dalszego rozwoju. Wykazują, że ekspozycja na alkohol w czasie wzrostu somatycznego ma duży wpływ na rozwój płodu w macicy. Co więcej, badanie to jest pierwszym, które zbadało wpływ PEA na poziom tkanki tłuszczowej w ciele.

Carter i jego koledzy zrekrutowali dwie grupy ciężarnych kobiet w klinice Cape Town w południowej Afryce: 85 ciężko pijących (tzn. dwa lub więcej drinków dziennie/cztery lub więcej drinków okazjonalnie) oraz 63 lekko pijące i niepijące (mniej niż jeden drink dziennie).

Kobiety zostały przepytane o spożywanie przez nie alkoholu w trakcie ciąży, palenie i narkotyki. Ich dzieci były mierzone, ważone, badano także wielkość obwodu ich głów w określonym wieku: 6,5 i 12 miesięcy, a także 5 oraz 9 lat.

- Odkryliśmy, że dzieci urodzone przez matki, które spożywały duże ilości alkoholu w trakcie ciąży, miały zredukowaną wagę, wzrost oraz obwód głowy, w porównaniu z dziećmi matek, które nie piły w trakcie ciąży - powiedział Carter - Ten związek pomiędzy alkoholem a rozwojem fizycznym został zaobserwowany we wczesnym dzieciństwie i utrzymywał się aż do 9 roku życia. Zauważyliśmy także, że dzieci z całkowitym bądź częściowym Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS) były znacznie szczuplejsze niż te, u których nie postawiono takiej diagnozy.

- Utrzymujące się: obniżona waga, wzrost oraz obwód głowy sugerują, że efekty te mogą być permanentne i odbijać się na późniejszym rozwoju - powiedział Carter - Skutki picia przez matki alkoholu mogą się także objawiać w inny sposób, czego przykładem mogą być inne  problemy zdrowotne lub obniżone IQ - dodał.

Carter i jego koledzy chcą kontynuować badania, sprawdzając trafność tego, co już odkryli.

- We wcześniejszych badaniach odkryliśmy, że anemia spowodowana niedoborem żelaza, także jest efektem PAE - dodał.

- Podsumowując - powiedział Carter - Picie alkoholu w czasie ciąży jest niewskazane, ze szczególnym naciskiem na częste picie dużych ilości alkoholu, Nasze odkrycia pokazały, że ciężkie picie w trakcie ciąży prowadzi do zaburzeń związanych z fizycznym rozwojem dzieci, dostrzegalnym nawet w 9 roku ich życia. Dzieci z FAS są także znacznie szczuplejsze i słabsze, niż dzieci u których FAS nie zdiagnozowano.

Komentarze do: Wpływ alkoholu na rozwój dzieci do 9 roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz