Szukaj

Witamina C zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Podziel się
Komentarze1

Witamina C z wielu powodów jest ważnym składnikiem naszej codziennej diety. Spożywanie dużej ilości potraw bogatych w witaminę C, takich jak pomarańcze, truskawki, papryka, brokuły, papaja – może obniżyć ryzyko związane z udarem mózgu.

Groźny udar mózgu

Wg raportów Medical News Today, wylew jest czwartą z najczęstszych przyczyn śmierci wśród Amerykanów. Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom odnotowało, że rocznie 795 tys. obywateli USA ma wylew, a 130 tys. z nich umiera.

Doktorzy rozróżniają dwa rodzaje udaru mózgu: krwotoczny (inaczej wylew) i udar niedokrwienny (występujący najczęściej). Podczas udaru niedokrwiennego mózgu w jednej z żył tworzy się zator, który tamuje dopływ krwi do innych części mózgu. Udar krwotoczny jest rzadszy, lecz częściej bywa śmiertelny i występuje, gdy osłabione naczynia krwionośne pękają, a krew rozlewa się i uszkadza tkankę mózgową.

Dobre nowiny

Nasze badania mają pokazać fakt, że niedobór witaminy C zwiększa ryzyko pojawienia się najcięższego rodzaju udaru mózgu.” – Tłumaczy dr Stephane Vannier z Uniwersytetu Medycznego Pontchaillou we francuskim Rennes. Eksperyment naukowców wykazał, że pacjenci po wylewie mieli obniżony poziom witaminy C w organizmie.

Wyniki badań nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane. Ogłoszenie wyników przedsięwzięcia planowane jest na 66. Roczne Spotkanie Amerykańskiej Akademii Neurologii, które odbędzie się pod koniec kwietnia w Filadelfii. Vannier w wywiadzie dla Medical News Today dodał, że potrzebne są dalsze badania, by potwierdzić odkrycia i sprawdzić, w jaki właściwie sposób działanie witaminy C redukuje ryzyko udaru mózgu. Tłumaczy także, że może mieć to związek z obniżeniem ciśnienia krwi.

Monika Kachniarz

Komentarze do: Witamina C zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze