Szukaj

Wiosenne przeziębienie czy nowotwór?

Podziel się
Komentarze0

Wraz z wiosennymi zmianami pogody nasz organizm jest szczególnie podatny na przeziębienie, stąd kaszel lub uczucie osłabienia często nie budzą naszych podejrzeń. Objawy, które kojarzymy ze zwykłym przeziębieniem czasami mogą jednak oznaczać nowotwór układu chłonnego. Wszelkie niepokojące symptomy, które utrzymują się powyżej trzech tygodni, warto konsultować z lekarzem.

Nasza czujność pozwoli w porę zdiagnozować nowotwór i podjąć właściwe leczenie.

Kończy się okres zimowych infekcji i nadchodzi wiosna - okres, w którym zwykle mniej uwagi poświęcamy swojemu zdrowiu, skupiając się na dbaniu o zgrabną sylwetkę i przygotowując się do wakacyjnego sezonu. Tymczasem obserwowanie siebie i najbliższych pod kątem powiększających się węzłów chłonnych jest szczególnie ważne właśnie teraz, gdy najłatwiej jest przeoczyć objawy choroby nowotworowej.

Symptomy chłoniaków, tj. powiększone węzły chłonne, kaszel, gorączka, nie są charakterystyczne, dlatego tak łatwo można pomylić je z objawami innych chorób lub zwykłego przeziębienia. Nowotwór ten wykrywa się często zupełnie przypadkowo, zazwyczaj podczas badań wykonywanych przy okazji innych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, by nie tylko wiosną, ale również przez cały rok pamiętać o kontroli naszego zdrowia i regularnie wykonywać badania okresowe.


Również uważna obserwacja swojego organizmu, a szczególnie powiększających się węzłów chłonnych, które nie ulegają zmniejszeniu, mimo zastosowania antybiotykoterapii lub leczenia przeciwzapalnego, pozwoli nam szybko zareagować na zagrożenie. Warto pamiętać, że najłatwiej jest zaobserwować zmiany na najlepiej wyczuwalnych węzłach chłonnych, które znajdują się pod żuchwą, pachami i w pachwinach.

Chłoniaki należą do grupy nowotworów złośliwych. Liczba zachorowań stale wzrasta -  każdego roku w Polsce chłoniaki rozpoznawane są u ok. 8000 osób. Postęp medycyny zapewnia obecnie wysoką skuteczność leczenia chłoniaków, jednak dotyczy to głównie choroby prawidłowo rozpoznanej i leczonej w początkowych stadiach. Dla wczesnego rozpoznania choroby kluczowe znaczenie ma znajomości jej objawów oraz regularne wykonywanie profilaktycznych badań.

Przyczyny powstawania nowotworów układu chłonnego wciąż nie są znane, dlatego nie możemy zapobiegać pojawieniu się choroby, prowadząc chociażby zdrowy tryb życia. W przypadku tej grupy nowotworów, szczególnie ważna jest regularna kontrola naszego zdrowia, która pozwoli nam w porę zareagować na zagrożenie.

Komentarze do: Wiosenne przeziębienie czy nowotwór?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz