Szukaj

10 porad jak się nie przeziębić

Podziel się
Komentarze1

Aby skutecznie stawić czoła infekcjom zimowym, nasze ciało potrzebuje dobrej, solidnej ochrony. Jeśli w dalszym ciągu prześladuje was okropna wizja zeszłorocznej wigilii, kiedy to byliście uwięzieni z łóżku, z termometrem pod pachą albo w ustach, przeczytajcie ten artykuł i zastosujcie się do naszych rad, a będziecie gotowi, aby skonfrontować się z tegoroczną zimą!


1. Inteligentne jedzenie

Aby funkcjonować, nasze ciało potrzebuje energii. Zróbmy przegląd tego, co tak naprawdę jemy, stosując się do porady Mateusza, lat 34, młodego lekarza, który mówi: „kiedy moja żona była w ciąży, chciałem uświadomić sobie, w jaki sposób ona je. Zdecydowałem się więc notować wszystko, co ona zjadała, a rezultat mnie dosłownie przeraził: makarony, pizza, ciasta, same produkty skrobiowe!”

Przypomnijmy, że zróżniowane jedzenie powinno zawierać każdego dnia: produkty mleczne, owoce i warzywa, produkty zbożowe, mięso bądź rybę, niewielkie ilości cukru, a przede wszystkim wodę... A więc, długopisy w dłoń i notujemy!

2. Śpijmy

Średnia długość snu wynosi od 7 do 8 godzin na noc. Oczywiście, w zależności od każdego z nas, potrzeba snu jest inna, ale kiedy prowadzimy życie aktywne, brak snu jest trudny do zniesienia dla organizmu, w życiu codziennym oraz na dłuższą metę.

Francuski Narodowy Instytut Snu oraz Czuwania (Institut national du sommeil et de la vigilance, INVS) zaleca połączenie pewnych istotnych warunków, aby przygotować sobie dobry jakościowo sen: powinniśmy określić regularne godziny snu, budzić się w swoim rytmie, unikać środków pobudzających po godzinie 15, zjadać lekką kolację, na dwie godziny przed snem. Zmęczenie także może być źródłem stresu, depresji, zaburzeń seksualnych (42% mężczyzn jest tym dotkniętych). A więc, nie wahajmy się i chodźmy spać!

3. Zażywajmy suplementy diety


Czasami, samo pożywienie nie wystarczy, aby dostarczyć energię, której nasze ciało potrzebuje. Witamina D, na przykład, jest syntezowana dzięki ekspozycji ciała na słońce, a w listopadzie i w zimie – bardzo często słońca nam, niestety, brakuje. Niezależnie od tego, czy są to pastylki czy kropelki, suplementy diety mogą czasami zastąpić tradycyjne lekarstwa. Dzieciom pediatrzy zalecają podawanie ampułek z witaminą D.

Stéphanie, 26 lat, młoda mężatka, została „nawrócona” przez swoją teściową: probiotyki pozwalają, mówi Stephanie, przywrócić równowagę naszej florze jelitowej, a więc - przywrócić równowagę naszemu układowi odpornościowemu. Za każdym razem, jak bierzemy antybiotyk, nasza flora jelitowa się zmniejsza, należy więc jej pozwolić odbudować się, właśnie dzięki probiotykom. Po takiej porządnej jesiennej kuracji jesteśmy dobrze uzbrojeni przeciwko zimie! Produkty te możemy znaleźć w aptekach albo w sklepach z żywnością naturalną.


4. Zaszczepmy się

Założę się, że nawet nie pomyśleliście o tym, żeby się zaszczepić w tym roku, ponieważ nic wam przecież nie dolega… A więc, pora się zmotywować i umówić się z lekarzem. A jeśli jest to możliwe, możemy przecież zabrać ze sobą całą rodzinę, na pewno znajdzie się wśród nich ktoś, kto powinien się ponownie zaszczepić.

5. Wyrzucamy chusteczki

Zgoda, wycieranie nosa w rękaw jak bohaterowie West Side Story, to bardzo zły zwyczaj, także na poziomie higieny! Ale, kiedy wydmuchamy w nos w chusteczkę (papierową, oczywiście!), zamiast ją skrzętnie zachowywać „na następny raz”, należy ją natychmiast wyrzucić do zamkniętego kosza. Dlaczego? A wyobraźmy sobie te roje mikrobów, które unoszą się ze zużytej chusteczki i zaczynają przechadzać się po naszych biurkach, meblach, po całym pokoju i mieszkaniu...

6. Myjmy ręce

Po wyjściu z toalety, przed gotowaniem – powinniśmy myć ręce dziesiątki razy w ciągu dnia. Przez kilka minut, ciepłą wodą i mydłem. Istnieją protokoły, jak powinniśmy prawidłowo myć ręce, są nawet zabawne filmy video instruktażowe dla dzieci. Od czasów grypy H1N1 zeszłej zimy, roztwory hydro-alkoholowe zakwitły wręcz we wszystkich podręcznych torebkach. Ale uwaga, pracownicy służb zdrowia uczulają na ich nadmierne stosowanie, ponieważ szybko wyjałowiają ręce – jak podaje Uniwersyteckie Centrum Szpitalne w Lyon we Francji – ale nie zastąpią prawidłowego mycia brudnych rąk.


7. Zmieniajmy pościel i ręczniki


Mycie rąk jest dobre. Wycieranie ich w czysty ręcznik – jeszcze lepsze. Należy przestrzegać bardzo ścisłej higieny dotyczącej bielizny pościelowej oraz ręczników w domu, a zwłaszcza wtedy, kiedy jeden z członków rodziny jest chory. Każdy powinien mieć swój ręcznik, który należy regularnie prać. Tak samo, zmieniamy prześcieradło co tydzień: mikrobom jest tam tak dobrze, w takim cieple, że jeśli nikt ich stamtąd nie wyrzuci, to przeczekają tam do wiosny!

8. Zakrywajmy się

Zimno nas dopada przez końcowe fragmenty naszych części ciała: dłonie, stopy, nos, uszy, albo każda inna część... Aby się zakryć, miejmy zawsze ze sobą szalik albo czapkę. Przecież może to być bardzo fajny modny dodatek do ubrania. A jeśli jest nam zimno, łatwo powiedzieć – nie kulmy się w sobie, a wręcz przeciwnie, wyprostujmy się i otwórzmy na zewnątrz.

Tak samo, unikajmy złego nawyku, który polega na wkładaniu zmrożonych rąk pod strumień gorącej wody, kiedy wracamy do domu. Taki niebezpieczny zwyczaj może tylko sprowokować powstawanie odmrożeń, pękanie skóry na rękach albo też pękanie małych naczyń krwionośnych.

Jeśli chodzi o ubieranie się i grubość ubrań, wybierajmy raczej cienkie warstwy, na tak zwaną „cebulkę” - na przykład T-shirt o długich rękawach, na to sweterek, szal... Przede wszystkim, chrońmy gardło!

9. Nie nastawiajmy ogrzewania na maximum

Odwrotnie do tego, co możemy myśleć, przegrzanie jest wrogiem: wysusza powietrze (elektryzujące się włosy, na przykład!), które w dodatku zaczyna stać nieruchomo, a mikroby mogą się w nim swobodnie wtedy rozwijać.
Poza tym, zbyt duże różnice temperatur są bardzo ciężkie do zniesienia dla ciała. Przypomnijmy sobie, co się dzieje w lecie, przy klimatyzacji działającej na pełnych obrotach, na przykład w sklepach albo w biurach. A więc, spokojnie z tym ogrzewaniem. Wyłączamy je w ciągu dnia, jeśli nikogo nie ma w domu. W ten sposób, do pomieszczenia wejdzie świeże powietrze. W pokoju powinno być 19 stopni, a nie 26. Jeśli musimy, możemy się przecież przykryć kocem, albo nałożyć coś cieplejszego.

10. Konsultacja z lekarzem bez wahania…

Jeśli mimo tych porad złapaliście katar, anginę, zapalenie części nosowej gardła... Nie zostawiajcie tego bez leczenia, pod pretekstem, że w zimie przecież wszyscy chorują. Choroba sama nie przejdzie, w najlepszym razie czeka nas paskudny tydzień, w najgorszym – pozarażamy wszystkich wokół nas. Jak tylko pojawią się pierwsze oznaki choroby, udajemy się więc do lekarza i skrupulatnie przestrzegamy jego zaleceń.

Komentarze do: 10 porad jak się nie przeziębić (1)

ankaka2011
ankaka2011 06-01-2011 18:37

... a jeśli już przemarzniemy...

1

to wypijmy gorącą herbatę, którą warto wypić zanim się rozchorujemy :) Herbata cytrusowa z imbirem • torebka Irving Tea Coctails Cytrusy z nutą imbiru • 1/2 łyżeczki utartego imbiru • ka... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze