Szukaj

Przeziębienie a wysiłkowe nietrzymanie moczu

Podziel się
Komentarze1

Jak zwykle w okresie jesienno-zimowym objawy przeziębienia dotykają niemal każdego. U niektórych jednak katar i kaszel łączą się dodatkowo z bardzo kłopotliwą dolegliwością - wysiłkowym nietrzymaniem moczu (WTM), najczęstszym rodzajem nietrzymania moczu (NTM) u kobiet. Jak poradzić sobie z tym problemem?Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku fizycznego, zwiększającego ciśnienie w jamie brzusznej, np. podczas kichania lub kaszlu. Dolegliwość ta pojawia się w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy, podtrzymujących pęcherz. Odruchy kaszlu lub kichania mogą w sposób nagły zwiększyć nacisk na pęcherz, natomiast osłabione mięśnie dna miednicy nie są w stanie wystarczająco zacisnąć się, aby powstrzymać mocz. Zwykle to tylko kilka kropli, chociaż czasem moczu może wydostać się więcej.

Wielu moim pacjentkom zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy jako jeden z elementów profilaktyki i leczenia NTM. Zwykle już po 2 miesiącach systematycznych ćwiczeń nabierają one nawyku kontroli mięśni dna miednicy i zaczynają radzić sobie z mimowolnym popuszczaniem moczu - mówi doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła”.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy, należy najpierw odnaleźć właściwą partię mięśni. Można to zrobić, próbując powstrzymać mocz podczas wizyty w toalecie. Mięśnie wyczuwalne podczas tej czynności to mięśnie dna miednicy. Kurcząc te mięśnie, powinno się je zaciskać i lekko „podnosić” w głąb ciała.

  • Z początku wystarczy zaciskać i przytrzymywać mięśnie przez sekundę lub dwie.

  • Następnie należy stopniowo zwiększać czas zaciśnięcia mięśni do 10 sekund. Powinno się powtarzać tę czynność tak często, ile jest się w stanie, aż do 10 powtórzeń.

  • Między kolejnymi skurczami mięśni należy robić przerwy, długością odpowiadające czasowi zaciśnięcia mięśni, tj. powinno się odpoczywać 10 sekund po zaciśnięciu mięśni na 10 sekund.


  • Można też spróbować szybkich, silnych skurczów, zaciskając mięśnie z całej siły, a potem natychmiast je rozluźniać. Również należy wykonać 10 powtórzeń.

Oprócz wykonywania tych ćwiczeń, powinno się też zaciskać mięśnie dna miednicy wówczas, gdy zachodzi ku temu szczególna potrzeba, np. kaszląc czy kichając, pochylając się lub śmiejąc - we wszystkich sytuacjach, które powodowały popuszczanie moczu.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy są łatwe i można je wykonywać niemal w każdych okolicznościach: na przystanku, w autobusie, w biurze lub siedząc wygodnie w ulubionym fotelu. Do 70% kobiet z WNM obserwuje poprawę wynikającą z wprowadzenia ich do planu dnia1.

Wskazówki dotyczące ćwiczeń mięśni dna miednicy są dostępne w poradniku „Ćwicz mięsnie dna miednicy, to proste!” na stronie www.TENA.pl. Bezpłatną płytę DVD z ćwiczeniami przygotowanymi przez prof. Kari BØ można zamówić na www.corewellness.pl albo za pośrednictwem bezpłatnej infolinii TENA pod numerem
800-60-66-68, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 17:30.


Dodatkowe informacje:
W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet2.

Celem kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji sieć klubów fitness Gymnasion oraz Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti”.


1 Źródło: www.TENA.pl

2 U.S. Census Bureau, International Data Base.

Komentarze do: Przeziębienie a wysiłkowe nietrzymanie moczu (1)

Stork1
Stork1 11-12-2011 18:37

Stożki dopochwowe Aquaflex

1

Stożki dopochwowe Aquaflex skutecznie pomagają w ćwiczeniach mięśni dna miednicy (Kegla) i pomagają w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Więcej informacji o metodach leczenia i stosowaniu Aquaflex na www.aquaflex... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze