Szukaj

Wiedziałam, że to zrobisz…

Podziel się
Komentarze0

Ludzie nie potrafią czytać w myślach, ale nasze mózgi są w stanie przewidywać decyzje innych i to dość skutecznie. Nowe badanie nad tym zjawiskiem pokazuje, że dwa punkty w mózgu potrafią ważyć ryzyko i korzyść płynące z wyborów, których dokonują inni. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Neuron.- Być może któregoś dnia lepiej zrozumiemy jak i dlaczego ludzie mają zdolność przewidywania zachowań innych ludzi, nawet tych, którzy mają całkiem inne cechy charakteru - snuje przypuszczenia dr Hiroyuki Nakahara z RIKEN Brain Science Institute.

W ostatecznym rozrachunku, wiedza ta pomogłaby poprawić systemy polityczne, społeczne oraz edukacyjne w ludzkich społeczeństwach.

W japońskim badaniu udział wzięło 39 uczestników, którzy obserwowali inną osobę grającą w grę komputerową. Uczestnicy ci próbowali przewidzieć jaką decyzję podejmie dany gracz, w oparciu o jego poprzednie wybory.

W tym czasie, naukowcy skanowali mózgi graczy przy pomocy metody fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny, ang. functional magnetic resonance imaging), która jest techniką pozwalającą wykrywać aktywność mózgu.

Zobacz również:Następnie, naukowcy posłużyli się tymi informacjami, aby stworzyć komputerowe modele wzorców aktywności mózgowej, która zaczynała się pojawiać, kiedy ludzie próbowali przewidzieć czyjąś decyzję.

Japońscy naukowcy odkryli, że aktywność ta sięgała szczytów w dwóch regionach kory przedczołowej mózgu, kiedy ludzie próbowali dokonać czegoś na kształt czytania w myślach swoich oponentów.

Jedna z tych stref mózgu ocenia jak bardzo korzystna mogłaby być dana decyzja dla innej osoby, a proces ten nazywany jest sygnałem nagrody. Z kolei drugi sygnał jest nazywany sygnałem działania, co oznacza, iż pod uwagę brane jest spodziewane działanie drugiej osoby oraz to, co ta osoba naprawdę zrobiła (przewidywanie i rzeczywiste działanie mogą być takie same albo nie).

Badacze japońscy uważają teraz, że te punkty w mózgu pracują razem, aby odnaleźć równowagę między oczekiwanymi i obserwowanymi korzyściami i wyborami.

- Każdego dnia wchodzimy w interakcje z wielką liczbą różnych ludzi - mówi inny naukowiec z RIKEN Brain Science Institute, Shinsuke Suzuki, również biorący udział w tym badaniu. - Niektórzy z nich mogą podzielać te same wartości co my, a więc w przypadku interakcji z tymi ludźmi, posłużenie się tylko sygnałem nagrody może w zupełności wystarczyć. Aczkolwiek, inni ludzie z innymi wartościami mogą się całkowicie od nas różnić, a więc większego znaczenia nabierają sygnały działania.

Komentarze do: Wiedziałam, że to zrobisz…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz