Szukaj

Wiedziałam, że to zrobisz…

Podziel się
Komentarze0

Ludzie nie potrafią czytać w myślach, ale nasze mózgi są w stanie przewidywać decyzje innych i to dość skutecznie. Nowe badanie nad tym zjawiskiem pokazuje, że dwa punkty w mózgu potrafią ważyć ryzyko i korzyść płynące z wyborów, których dokonują inni. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Neuron.- Być może któregoś dnia lepiej zrozumiemy jak i dlaczego ludzie mają zdolność przewidywania zachowań innych ludzi, nawet tych, którzy mają całkiem inne cechy charakteru - snuje przypuszczenia dr Hiroyuki Nakahara z RIKEN Brain Science Institute.

W ostatecznym rozrachunku, wiedza ta pomogłaby poprawić systemy polityczne, społeczne oraz edukacyjne w ludzkich społeczeństwach.

W japońskim badaniu udział wzięło 39 uczestników, którzy obserwowali inną osobę grającą w grę komputerową. Uczestnicy ci próbowali przewidzieć jaką decyzję podejmie dany gracz, w oparciu o jego poprzednie wybory.

W tym czasie, naukowcy skanowali mózgi graczy przy pomocy metody fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny, ang. functional magnetic resonance imaging), która jest techniką pozwalającą wykrywać aktywność mózgu.


Następnie, naukowcy posłużyli się tymi informacjami, aby stworzyć komputerowe modele wzorców aktywności mózgowej, która zaczynała się pojawiać, kiedy ludzie próbowali przewidzieć czyjąś decyzję.

Japońscy naukowcy odkryli, że aktywność ta sięgała szczytów w dwóch regionach kory przedczołowej mózgu, kiedy ludzie próbowali dokonać czegoś na kształt czytania w myślach swoich oponentów.

Jedna z tych stref mózgu ocenia jak bardzo korzystna mogłaby być dana decyzja dla innej osoby, a proces ten nazywany jest sygnałem nagrody. Z kolei drugi sygnał jest nazywany sygnałem działania, co oznacza, iż pod uwagę brane jest spodziewane działanie drugiej osoby oraz to, co ta osoba naprawdę zrobiła (przewidywanie i rzeczywiste działanie mogą być takie same albo nie).

Badacze japońscy uważają teraz, że te punkty w mózgu pracują razem, aby odnaleźć równowagę między oczekiwanymi i obserwowanymi korzyściami i wyborami.

- Każdego dnia wchodzimy w interakcje z wielką liczbą różnych ludzi - mówi inny naukowiec z RIKEN Brain Science Institute, Shinsuke Suzuki, również biorący udział w tym badaniu. - Niektórzy z nich mogą podzielać te same wartości co my, a więc w przypadku interakcji z tymi ludźmi, posłużenie się tylko sygnałem nagrody może w zupełności wystarczyć. Aczkolwiek, inni ludzie z innymi wartościami mogą się całkowicie od nas różnić, a więc większego znaczenia nabierają sygnały działania.

Komentarze do: Wiedziałam, że to zrobisz…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz