Szukaj

We wrześniu zwiększona liczba zachorowań na astmę

Podziel się
Komentarze0

Jak co roku o tej porze gwałtownie rośnie liczba infekcji wirusowych. Jesienna infekcja to dla dzieci z astmą swego rodzaju „zapalnik” - który może powodować silne duszności, kończące się często wizytą na pogotowiu. Wrześniowe zaostrzenie astmy ma zwykle kilka powodów. Najważniejszym z nich są wspomniane już infekcje, głównie rinowirusami. Odpowiadają one za ok. 80 proc. zaostrzeń choroby. Poza tym powrót do szkoły to także spotkanie z nowymi alergenami oraz stres.Wśród niektórych rodziców panuje przekonanie, że podczas wakacji dzieci nie wymagają leczenia przeciwastmatycznego. A nieregularne leczenie również może spowodować zaostrzenie choroby.

Każdego dnia pod koniec września trafiają do nas dzieci z zaostrzeniem astmy. Często w ciężkim stanie. Takiej sytuacji można byłoby uniknąć, gdyby rodzice odwiedzili lekarza pierwszego kontaktu lub pediatrę zanim dziecko się przeziębi. Wdrożenie odpowiedniego leczenia powinno uchronić dziecko przed atakiem choroby - mówi dr med. Teresa Marek-Szydłowska, ordynator oddziału dziecięcego zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Krakowie.


Tego samego zdania jest prof. Rafał Pawliczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Analiza danych statystycznych z wielu krajów Europy i Ameryki Północnej wykazała jasno: pod koniec września dramatycznie rośnie liczba zaostrzeń tej choroby u dzieci. Zjawisko to nazwano właśnie „wrześniową epidemią astmy".

Przyczyny niebezpiecznych zaostrzeń astmy u dzieci, takich jak przeziębienie, trudno wyeliminować. Jednak to ryzyko można znacznie zredukować idąc z dzieckiem do lekarza, który dobierze odpowiednie leki i sposób terapii. Podstawą skutecznego leczenia astmy jest przewlekłe przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Jedna z grup tych leków tzw. leki antyleukotrienowe skutecznie zapobiega zaostrzeniom astmy wywołanych przez wirusy. Wrześniowa wizyta u pediatry lub lekarza rodzinnego powinna stać się nawykiem rodziców dzieci chorych na astmę.


Dodatkowych informacji udzielają:
Joanna Kowalczuk
joanna.kowalczuk@healthway.pl
+48 604 900 177

Karolina Dolecka
karolina.dolecka@healtway.pl
+48 696 008 915

Komentarze do: We wrześniu zwiększona liczba zachorowań na astmę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz