Szukaj

W skrócie: rok 2011 był najcieplejszym rokiem od 50 lat

Podziel się
Komentarze0

A przynajmniej, na Arktyce, rok 2011 były najcieplejszym rokiem, według rosyjskiego badacza, który stwierdza, iż odnotował pozytywną anomalię od 3 do 4 stopni Celsjusza.W sierpniu, powierzchnia pokrywy lodowej prawie pobiła rekord minimum. Inny rekord: rok 2011 jest najcieplejszym rokiem, w którym występuje zjawisko atmosferyczne La Nina.

Jak stwierdza Aleksander Daniłow, dyrektor rosyjskiego instytutu badań naukowych na Antarktyce (AARI), rok 2011 był najcieplejszym rokiem na Arktyce od pięćdziesięciu lat. Anomalie temperatur wynoszą nawet do 4 stopniu.

Już teraz pojawiają się widoczne konsekwencje tych zmian, dorzuca jeszcze naukowiec, odnotowując równocześnie, że na Antarktyce ocieplenie klimatyczne było jednak o wiele mniej zaznaczone.


W sierpniu 2011 roku, rosyjskie  służby meteorologiczne wskazywały już, że pokrywa lodowa na Arktyce były bliska swojego poziomu minimum z 2007 roku.

W 2011 roku, średnia roczna temperatura powietrza blisko powierzchni oceanu arktycznego była około 1,5 stopnia Celsjusza wyższa niż w czasie okresu od 1981 – 2000, według raportu opublikowanego w grudniu przez amerykańską agencję NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration, narodowa agencje oceanów i atmosfery).

Rosja zrobiła sobie z rozwoju Arktyki strategiczny priorytet, otwarcie pożądają potężnych naturalnych zasobów tego regionu, a także planując otwarcie nowej drogi handlowej w Arktyce, nad którą będzie miała kontrolę. Dzięki topnieniu lodu, a także dzięki ociepleniu klimatycznemu, ten morski szlak z północy pozwoli łatwiej i szybciej dotrzeć z do Europy i do Azji.

Komentarze do: W skrócie: rok 2011 był najcieplejszym rokiem od 50 lat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz