Szukaj

Podstawowe badania ginekologiczne

Podziel się
Komentarze0

Wizyta u ginekologa to stresujące wydarzenie, zwłaszcza dla dojrzewających dziewcząt. Pokonanie strachu wymaga dużej odwagi i determinacji. Często bywa bardzo wstydliwym problemem, z którym młodym kobietom trudno sobie poradzić. Jest to jednak czynność niezbędna, ponieważ tylko lekarz ginekolog będzie w stanie ocenić stan zdrowia naszych narządów rodnych i wykluczyć związane z nimi choroby.

Podstawowe badania ginekologiczne

Budowa narządów płciowych kobiety

Świadomość budowy narządów rodnych jest rzadko spotykana nie tylko u mężczyzn, ale też u kobiet. Ze względu na rozmieszczenie dzielimy je na zewnętrzne i wewnętrzne.

Narządy wewnętrzne:

 • jajowody,
 • jajniki,
 • macica,
 • pochwa.

Narządy zewnętrzne (srom):

 • wargi sromowe większe i mniejsze,
 • wzgórek łonowy,
 • spoidło przednie i tylne warg sromowych,
 • wędzidełko warg sromowych,
 • przedsionek pochwy,
 • łechtaczka,
 • wędzidełko łechtaczki,
 • napletek łechtaczki,
 • gruczoły przedsionkowe większe i mniejsze,
 • ujście zewnętrzne cewki moczowej.

Czemu służy badanie ginekologiczne?

Badanie ginekologiczne jest podstawową czynnością, której powinna się poddać każda kobieta. Pozwala zebrać informacje o jej przeszłości i teraźniejszości, na podstawie których lekarz dokonuje analizy i wyciąga wnioski. Dzięki nim możliwe jest rozpoznanie, a później leczenie, groźnych chorób układu rozrodczego. Panie, które męczą się z objawami, mogącymi sugerować stan patologiczny, powinny jak najszybciej udać się do ginekologa! Nawet jeśli, dolegliwości takie nie występują, badania profilaktyczne pozwalają uniknąć rozwoju groźnych chorób i zmian. Możemy do nich zaliczyć m. in.: polipy macicy, rak szyjki macicy, zapalenie jajników, rak endometrium, torbiel jajnika, nadżerka szyjki macicy i inne. Jak przygotować się do badania? Przede wszystkim kobieta powinna opróżnić pęcherz moczowy, zachować odpowiednią higienę osobistą i świeżość miejsc intymnych.

Na czym polega badanie ginekologiczne?

Badania ginekologiczne odbywają się w różny sposób i mają za zadanie wykrywać konkretne stany patologiczne narządów rodnych. Do najbardziej podstawowych należą:

Kolposkopia

Bezbolesne badanie polegające na wprowadzeniu do pochwy, odpowiednio nawilżonego wziernika, którym delikatnie lekarz rozchyla ścianki pochwy. Pacjentka siada na specjalnym fotelu, w pozycji z rozchylonymi udami. Ginekolog sprawdza w ten sposób stan wewnętrzny pochwy, ale także jej stan zewnętrzny. W przypadku kobiet, które nie przeżyły swojego pierwszego razu, badanie nie powinno się odbyć!

Badanie oburęczne

Polega na badaniu pacjentki rękoma, przy czym jedną lekarz uciska miejsce na podbrzuszu, a palcami drugiej ręki bada środek pochwy. Dzięki takiej analizie może ocenić jej sklepienie, wielkość oraz położenie. Dla większości pacjentek jest to nieprzyjemna forma badania, lecz jak najbardziej bezbolesna. Badanie piersi – jedno z podstawowych badań, jakie powinien wykonać lekarz ginekolog. Dotyczy ono zarówno kobiety w wieku dojrzałym, jak i młodym, szczególnie jeśli borykają się z problemami chorobowymi piersi. USG – wyróżnia się USG zewnętrzne i wewnętrzne. Jego rodzaj zależy od stanu zdrowia i kobiety i występującej konieczności. Celem takiego badania jest wykrycie groźnych chorób lub po prostu ciąża, która musi być regularnie monitorowana. USG zewnętrzne polega na wprowadzeniu odpowiedniego narzędzia, zabezpieczonego prezerwatywą, do pochwy. W ten sposób ginekolog ocenia stan zdrowia narządów rodnych kobiety. Drugi rodzaj USG polega na prześwietleniu brzucha i pomaga ocenić stan zdrowia dziecka – w przypadku ciąży. Obie formy wykonywane są bezboleśnie i monitorowane są na ekranie. Lekarz powinien po kolei tłumaczyć etapy badania. Badanie cytologiczne – pozwala na wykrycie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega na pobraniu z macicy wymazu, który kolejno jest analizowany mikroskopijnie. Najlepszym czasem, kiedy badanie może być przeprowadzone jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego. Kobieta powinna się poddać cytologii przynajmniej raz w roku.

Każde z tych badań trwa nie więcej niż kilka minut i wykonywane są bezboleśnie. Nie występują żadne powikłania ani skutki uboczne, których kobieta mogłaby się obawiać. Ważna jest regularność ich wykonywania. Oprócz wyżej wymienionych, lekarz może zalecić badanie bakteriologiczne, moczu oraz badanie per rectum, które wykonywane jest szczególnie u kobiet powyżej 50. roku życia. Wskazania do wizyty u ginekologa dotykają przede wszystkim kobiet, które borykają się z dolegliwościami, związanymi z układem płciowym. Warto zareagować wcześniej i nie obawiać się o stan swojego zdrowia, a w przyszłości o stan zdrowia naszego potomstwa.

Autor: Paulina Klimek

Komentarze do: Podstawowe badania ginekologiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz