Szukaj

W skrócie: mózg stracił 14 000 000 000 neuronów?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy zgadzali się co do tego do tej pory, że mózg ludzki składa się ze 100 000 000 000 neuronów. A teraz, inne obliczenia obniżyły nieco te liczby. Mam mieć do dyspozycji zaledwie 86 000 000 000 neuronów. Czy to poważne?Zła nowina w momencie, kiedy właśnie trwa Tydzień Mózgu. Jak bowiem informuje nas badaczka z uniwersytetu federalnego w Rio de Janerio, ilość neuronów w naszym mózgu była znacznie przeceniona. Aż o czternaście miliardów.

Zamiast setką miliardów, o których regularnie przypominali nam naukowcy, musimy od tej pory zadowolić się zaledwie 86 000 000 000 tych cennych komórek nerwowych.

W jaki sposób brazylijska badaczka, pani Suzanna Herculano-Houzel, doszła do takiego wniosku? Jak wyjaśnia to sama na stronie internetowej przeglądu naukowego Nature Neuroscience, udało jej tego dokonać dzięki ponownemu policzeniu neuronów na podstawie czterech mózgów podarowanych dla dobra nauki przez czterech mężczyzn.


Mężczyźni ci mieli 50 lat, 51 lat, 54 lata oraz 71 lat i żaden z nich nie był chory na żadną chorobę neurologiczną, co jest bardzo ważne.

Po usunięciu błony z neuronów, pani Suzanna Herculano-Houzel dysponowała prawdziwą „zupą mózgową”. Licząc jądra komórek nerwowych w jednej próbce, badaczka była w stanie wydedukować liczbę w skali całego organu i otrzymała zupełnie niesamowite liczby w ten sposób.

A jednak, jeżeli chodzi o tego typu odkrycia, należy jak zwykle zachować sporą ostrożność: kiedy bowiem mamy do czynienia z liczbami tak wielkimi jak te, dochodzące do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset miliardów, łatwo jest o pomyłkę. I jeden mały błąd popełniony na samym początku może zafałszować bardzo znacznie obliczenia na samym końcu.

Co nie zmienia faktu, że ta różnica rzędu 14 000 000 000 neuronów nie jest tak „niewielka” jak zdaje się wyglądać, zwłaszcza w porównaniu do 100 000 000 neuronów.

Albowiem, ta różnica odpowiada ilości komórek nerwowych, jakie są stwierdzane w mózgach organgutanów, albo połowie tego, co jest obecne w głowie goryla. A przypomnijmy, że są to zwierzęta znane ze swoich możliwości intelektualnych.

Ale, wiemy również, że to nie rozmiar się liczy, lecz raczej to, co robimy z tym, co mamy do dyspozycji.

Komentarze do: W skrócie: mózg stracił 14 000 000 000 neuronów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz