Szukaj

W jaki sposób mózg filtruje hałas z otoczenia?

Podziel się
Komentarze0

W środkach transportu, na spotkaniu, w restauracji... nasz mózg jest w stanie przetwarzać wszystkie postrzegane hałasy, tak aby pozwolić nam śledzić tylko interesującą nas rozmowę. Specjaliści od lat 50 próbują rozwikłać nerwowe mechanizmy związane z tą umiejętnością mózgu. Rezultaty ostatniego badania w tej dziedzinie, prowadzonego przez naukowców amerykańskich, ukazały się w przeglądzie Neuron.Badacze z University of Columbia zarejestrowali aktywność mózgu 6 pacjentów przy użyciu elektrod, które zostały zainstalowane na powierzchni ich mózgów w ramach leczenia padaczki.

W czasie doświadczenia badani oglądali dwa filmy, które przedstawiały kobietę bądź mężczyznę opowiadających historię. Następnie obydwa filmy zostały puszczone jednocześnie, a uczestnicy musieli skupić się na jednym głosie. 

Dr Charles Schoreder, kierujący badaniem, mówi: - Kiedy chcemy zatrzymać przepływ informacji wizualnych, możemy zamknąć oczy. Ale nie jest możliwe, żeby „zamknąć” uszy. Dlatego cały hałas ze środowiska dociera do mózgu.

Zobacz również:Eksperyment Amerykanów wykazał, że strefy sensoryczne mózgu nie filtrują głosów, ale przetwarzają je jednocześnie. Aby więc zarządzać tym napływem informacji, neurony stref sensorycznych są zorganizowane w grupy, a każda przetwarza sygnał odpowiadający danemu głosowi.

Michel Hoen z CNRS wyjaśnia: - Każda populacja neuronów synchronizuje swoją aktywność z rytmem głosu, który koduje. W ten sposób dostarcza sygnał o specyficznej częstotliwości. Następnie inne regiony mózgowe, przede wszystkim te, które są związane z poznaniem, mową i uwagą, sortują wszystkie te sygnały.

Amerykańskie badanie sugeruje także, że neurony odpowiedzialne za sortowanie sygnałów mają zdolność bardzo szybkiego uczenia się sygnatury rytmicznej głosu, którego słuchają. I to właśnie ten rytm pozwala im na prawie natychmiastowe selekcjonowanie sygnału, który należy zatrzymać w środku tego wszystkiego, co zostaje im wysłane przez neurony stref sensorycznych.

Amerykańskie badania przyniosły początek wyjaśnienia dla całego tego procesu, a poczynione obserwacje to wielki przełom w neurologii.

Nie wszystko jednak zostało rozwiązane, a naukowcy mają teraz nadzieję, że te nowe wyniki będą stanowić bazę dla przyszłych badań w dziedzinach mowy, słuchu i kodowania sygnałów przez neurony.

Komentarze do: W jaki sposób mózg filtruje hałas z otoczenia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz