Szukaj

Utrata słuchu u osób starszych związana jest z szybszym kurczeniem się mózgu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy od dawna wiedzą, że jak się starzejemy, nasz mózg staje się mniejszy. Ale nowe badania z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland sugerują, że osoby starsze, które cierpią z powodu utraty słuchu są bardziej narażone na kurczenie się mózgu w szybszym tempie.

Aby osiągnąć wyniki, niedawno opublikowane w czasopiśmie „NeuroImage”, zespół badawczy przeanalizował okres 10 lat u 126 uczestników w wieku od 56 do 86 lat. W tym czasie uczestnicy byli zobowiązani do poddania się co roku rezonansowi magnetycznemu (MRI), który skanuje ich zmiany w mózgu. Na początku, osoby przeszły również fizyczne badania, w tym badania słuchu. W tym momencie 71 uczestników miało normalny słuch, a 51 miało zaburzenia słuchu z minimalną stratą 25 decybeli.

Upośledzenie słuchu, gdy „mózg kurczy się szybciej”

Po przeanalizowaniu wszystkich wyników z MRI, które zostały przeprowadzone w ciągu roku, badacze odkryli, że uczestnicy, którzy mieli upośledzenie słuchu na początku badania doświadczali atrofii mózgu - zaniku mózgu - w szybszym tempie, w porównaniu z pacjentami, którzy mieli normalny słuch. Uczestnicy z zaburzeniami słuchu tracili także więcej o około cm3 tkanki mózgowej co roku, w porównaniu z tymi, którzy mieli normalny słuch.


Dodatkowo, badacze odkryli, że zaburzenia słuchu łączyły się ze zwiększonym kurczeniem się mózgu w niektórych obszarach, które odgrywają rolę w przetwarzaniu mowy i dźwięku. Ale Frank Lin, ze szkoły medycyny i zdrowia publicznego na Uniwersytecie Johna Hopkinsa i główny autor badania, twierdzi, że nie jest to zaskakujące, że te poszczególne struktury mózgu zostały naruszone. Wyjaśnia, że ponieważ ludzie z ubytkiem słuchu mają tendencję do mniejszego używania mowy i dźwięku, dlatego bardziej prawdopodobne jest, że struktury mózgu związane z tymi procesami mogą zmniejszyć się z powodu braku stymulacji.

Lin twierdzi, że ich odkrycia podkreślają wagę leczenia utraty słuchu, jak najszybciej, dodając: „Jeśli chcesz zająć się utratą słuchu dobrze, musisz zrobić to szybciej niż później. Jeśli utrata słuchu jest potencjalną przyczyną tych różnic, które widzimy w MRI, trzeba ją leczyć, zanim te zmiany strukturalne w mózgu nastąpią.” Badacze twierdzą, że uzasadnione są dalsze badania w celu ustalenia, czy na początku leczenia utraty słuchu może zmniejszyć się ryzyko problemów zdrowotnych.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Utrata słuchu u osób starszych związana jest z szybszym kurczeniem się mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz