Szukaj

Uraz z dzieciństwa powiązany z paleniem kobiet w dojrzałym wieku

Podziel się
Komentarze0

Negatywne doświadczenia z dzieciństwa (ACEs, ang. adverse childhood experiences) mogą pozostać z nami na całe życie, stwierdzają nowe badania, opublikowane w czasopiśmie BioMed Central, Substance Abuse Treatment, Prevention, and Policy. Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób te wydarzenia mogą być powiązane z paleniem u dorosłych, szczególnie kobiet, i sugerują, że leczenie i strategie rzucania palenia potrzebują tego, aby pod uwagę zostały wzięte psychologiczne aspekty traumy z dzieciństwa.ACEs mogą przejawiać się w formie nadużyć emocjonalnych, psychicznych i seksualnych, lekceważenia i domowych dysfunkcji oraz mogą wpływać na dużą grupę ludzi.

W jednym z największych badań nad ACE, ponad 60 procent dorosłych przyznało się do przynajmniej jednego takiego wydarzenia. ACE może mieć długoterminowy wpływ na rozwój dziecka i może prowadzić do niezdrowych zachowań i braku umiejętności radzenia sobie w późniejszym życiu.

Ponieważ zaburzenia psychiczne, w tym depresja i poczucie lęku, są znane ze swojego związku z większym prawdopodobieństwem palenia papierosów, naukowcy z USA współpracowali, aby zbadać wpływ "psychologicznego ciernia" na relację między ACE i aktualnym nikotynizmem u dorosłych.

Kwestionariusz ACE został wypełniony przez ponad 7000 ludzi, około połowę z nich stanowiły kobiety.


Nawet po skorygowaniu danych pod kątem znanych czynników wpływających na skłonność danej osoby do palenia, takich jak palenie przez rodziców w okresie dorastania oraz spożywanie w ostatnim miesiącu alkoholu, okazało się, że kobiety, które były fizycznie lub psychicznie wykorzystywane, były 1.4 razy bardziej narażone na nałogowe palenie.

Posiadanie rodzica w więzieniu w okresie dzieciństwa podwaja szanse kobiet na zostanie palaczką.

Niepokój psychiczny również zwiększa szanse, że każda osoba (kobieta lub mężczyzna) będzie palić.

Dr Tara Strine, która prowadzi to badanie, powiedziała: „Odkąd ACE zwiększają ryzyko psychologicznego cierpienia zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, wydawałoby się, że każda osoba, doświadczająca ACE, będzie konsumentem papierosów tytoniowych. Jednak w naszym badaniu, ACE zwiększa ryzyko palenia tytoniu tylko wśród kobiet. Biorąc to pod uwagę, możemy zakładać, że mężczyźni, którzy doświadczyli traumy w dzieciństwie, mogą mieć inne mechanizmy radzenia sobie ze stresem niż ich żeńskie odpowiedniki.

Dr Strine kontynuowała: „ Nasze wyniki pokazują, że wśród kobiet, podstawowym mechanizmem, który łączy ACE i palenie, jest psychologiczne cierpienie, zwłaszcza wśród tych, które były psychicznie lub fizycznie wykorzystywane lub lekceważone jako dzieci. Te odkrycia sugerują, że bieżące kampanie dotyczące rzucania palenia i strategie mogą korzystać ze zrozumienia potencjalnych relacji między traumami z dzieciństwa a późniejszym psychologicznym stresem oraz nikotynizmem, szczególnie u kobiet.”

Komentarze do: Uraz z dzieciństwa powiązany z paleniem kobiet w dojrzałym wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz