Szukaj

Ujawniono niepokojące powiązanie między piciem alkoholu a objawami PTSD u studentów

Podziel się
Komentarze0

Szacuje się, że 9% studentów, którzy mają objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD), pije więcej alkoholu niż ich rówieśnicy niemający takich problemów psychicznych. Duże spożycie alkoholu nasila objawy PTSD oraz wydłuża ich czas trwania, tym samym zamyka się błędne koło.

Takie wnioski pojawiły się na podstawie pierwszych empirycznych badań dwukierunkowych dwóch zjawisk. Do tej pory było to tylko teorią, którą nie przetestowano. Zostały one opublikowane  w Journal of Abnormal Psychology.

-Okres szkolny to czas ważnych zmian rozwojowych, ale także wtedy młodzież jest narażona na objawy stresu pourazowego i skutki nadmiernego picia alkoholu – mówi Jennifer P. Read, profesor psychologii na Uniwersytecie w Buffalo.

Nadużywanie alkoholu jest powszechne na uczelniach i łączy się z tym ryzyko wykorzystania seksualnego, przemocy interpersonalnej i innych poważnych urazów psychicznych, które mogą wywołać PTSD.

Zależność między alkoholem i PTSD zmierzono u 486 studentów.

-Badania pokazują, że alkohol i związane z nim problemy są z czasem połączone z zaostrzeniem się objawów PTSD, natomiast one mają podobny wpływ na nadużywanie alkoholu. Jedno oddziałuje na drugie. Informacja ta jest bardzo przydatna dla osób, które zajmują się studentami z takimi problemami. - dodaje Read.

Badania Read skupiają się na etiologii i działaniach związanych z problemem nadużywania alkoholu i innych substancji w młodym wieku. Zbadała zarówno uwarunkowania środowiskowe jak i genetyczne takie jak płeć czy stany uczuciowe.

W 2011 roku opublikowano badania przeprowadzone na grupie 3000 studentów. Odkryto, że 9% spełnia kryteria PTSD, a samo zaburzenie było najpopularniejsze wśród osób, które doznały przemocy seksualnej lub fizycznej, a większość z nich stanowiły kobiety.

Read wraz ze swoim zespołem w 2012 roku stwierdziła, że pójście na studia wiąże się z eskalacją nadużywania alkoholu i zażywania narkotyków. Zasugerowała wówczas rozwiązania, które miały zapobiec ich negatywnym skutkom.

Komentarze do: Ujawniono niepokojące powiązanie między piciem alkoholu a objawami PTSD u studentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz