Szukaj

Ugryzienie przez węża: poważny problem

Podziel się
Komentarze0

Ostatnio, w trakcie kolokwium na temat medycyny tropikalnej, naukowcy niemieccy i brytyjscy przedstawili rezultaty swoich badań dotyczących zadziwiającego rozmiaru problemów ugryzień przez jadowite węże w krajach południowych. Ugryzienia te każdego roku powodują wielką liczbę zgonów.Śmiertelne ugryzienia przez węże są więc poważnym, ale nieznanym problemem zdrowia publicznego, jak mówi Urlich Kuch, z centrum badań nad klimatem i bioróżnorodnością we Frankfurcie w Niemczech.

Naukowiec ten mówił na ten temat w trakcie corocznego spotkania amerykańskiego stowarzyszenia medycyny tropikalnej i higieny (ASTMH, American Society of Tropical Medicine and Hygiene).

Ludzie umierają w swoich wioskach bez „przeszkadzania” systemom zdrowia. Nie pojawiają się po prostu w statystykach. Tak jakby tych zgonów w ogóle nie było, wyjaśnia badacz niemiecki.

W Bangladeszu, na przykład, jedynie 3% z 700 000 osób leczonych każdego roku z powodu takich ugryzień przybywa samemu do szpitala albo na konsultację do lekarza, podczas gdy aż 86% z nich raczej pójdzie do zaklinacza węży.


Oddalenie od centrów leczenia, rzadkość serum przeciwko jadowi węża, a także cena lecznia – to również są poważne hamulce.

Oficjalnie, Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że każdego roku aż do 5 000 000 ludzi cierpi z powodu pogryzienia przez węże. Z tych wszystkich ugryzień, aż 300 000 spowoduje trwałe inwalidztwo u ofiary, a około 100 000 skończy się śmiercią.

Ale ostatnie badania ujawniają, że rozmiar problemu jest o wiele większy. Okazuje się bowiem, że w samych tylko Indiach 46 000 osób umiera każdego roku z powodu pogryzienia przez węże, podczas gdy oficjalne statystki wspominają o „zaledwie” 2 000 ofiar.

W XXI wieku, ugryzienia przez węża stanowią najbardziej zaniedbaną ze wszystkich chorób tropikalnych. Cierpienia i zgony spowodowane ugryzieniami jadowitych węży pozostają w większości przypadków niezauważone przez światową społeczność sanitarną, podsumowuje profesor medycyny tropikalnej na Uniwersytecie w Oksfordzie, w Zjednoczonym Królestwie, David Warrell, współautor badania.

Komentarze do: Ugryzienie przez węża: poważny problem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz