Szukaj

U pacjentów z chronicznym bólem wykryto różnice w budowie mózgu

Podziel się
Komentarze0

Badania wskazują, że przewlekłe bóle różnego pochodzenia są często związane z wyraźnym zmniejszeniem objętości materii w różnych regionach mózgu związanych z przetwarzaniem bólu ostrego, a co za tym idzie wpływa to na zanik percepcji i modulacji przewlekłego bólu. Dr Cuiping Mao i współpracownicy z Xi'an Jiaotong University w Chinach zbadali zmiany w objętości substancji szarej w chronicznym bólu pleców u pacjentów mających różne miejsca bólu. Ich wyniki wskazują, że regionalne zaburzenia szarej ilości materii u pacjentów są bardziej rozległe niż w górnej części pleców pacjentów.

Badania nad wpływem budowy mózgu na charakter bólu

Zespół badaczy dokonał niesamowitego odkrycia po analizie struktury mózgów u 46 osób, które przed zgłoszeniem się do szpitala cierpiały na chroniczny ból  krzyża przez co najmniej 3 miesiące. Naukowcy ocenili poziom odczuwanego bólu na podstawie badań lekarskich i kwestionariusza. U około połowy badanych w ciągu 12 miesięcy zanotowano poprawę, podczas gdy pozostali uczestnicy odczuwali ból nieustannie. Naukowcy stwierdzili, że objętość istoty szarej w mózgu wśród uczestników dotkniętych długotrwałym bólem w ciągu 12 miesięcy stopniowo malała. Stwierdzili  także, że aktywność mózgu może zostać wykorzystana w celu prognozowania długości trwania dolegliwości.

Istota biała a chroniczny ból

Wyniki wskazują, że to jak zbudowany jest mózg może stanowić czynnik ryzyka przewlekłego bólu – podkreśla prof. Apkarian. Istota biała u osób doświadczających nieustającego bólu posiada budowę podobną do struktury, która była rozpoznana u pacjentów ze zdiagnozowanym bólem chronicznym.

Odkrycie może pomóc w leczeniu przewlekłego bólu. Wcześniejsze badania określały jedynie dwa regiony mózgu, które były odpowiedzialne za chroniczne bóle - jądro półleżące i przyśrodkową korę przedczołową. Z kolei wyniki najnowszego eksperymentu sugerują, że istota biała łącząca te dwa obszary ma zupełnie inną budowę u osób doświadczających chronicznego bólu.

Komentarze do: U pacjentów z chronicznym bólem wykryto różnice w budowie mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz