Szukaj

Trzymanie broni w ręku sprawia, że myślisz, iż inni również mają broń

Podziel się
Komentarze0

Nikt nie wie, dlaczego George Zimmerman z Florydy, kapitan patrolu obywatelskiego, zastrzelił nastolatka, który nie miał broni. Dlatego najnowsze badanie porusza interesującą kwestię: czy kapitan patrolu mógł myśleć, że nastolatek miał broń, ponieważ sam tę broń miał?W badaniu tym, poproszono uczestników o wzięcie do ręki pistoletu – zabawki, a następnie przedstawiano im w tempie błyskawicznym zdjęcia osób, które również trzymały coś w ręku. Jak się okazało, uczestnicy mieli tendencję do myślenia, że tym przedmiotem jest broń.

Jest to kolejna wskazówka, iż mózg kształtuje to, co widzimy w świecie rzeczywistym, poza informacjami, które przychodzą przez nasze oczy, mówi doktor James Brockmole z uniwersytetu University of Notre Dame, który przeprowadził badania na Purdue University. W pracach tych pomagała mu psycholog Jessica Witt z Purdue University.

Zaczęło się od tego, że w dniu 26 lutego, kapitan patrolu obywtelskiego na zamkniętym osiedlu w Sanford, zastrzelił 17-latka w samoobronie, ponieważ Trayvon Martin miał go zaatakować.

Doktor James Brockmole stwierdza teraz, że bardzo możliwe jest, iż percepcja kapitana została oszukana przez fakt, że sam byl uzbrojony. Oczywiście, rasa również tutaj może odgrywać pewną rolę: Trayvon Martin jest czarny, Zimmerman ma pochodzenie hiszpańskie.

Poprzednie badania sugerują, że ludzie mogą być bardziej skłonni do postrzegania słabo widocznego przedmiotu jako pistoletu, kiedy przedmiot ten jest trzymany przez czarną osobę.


W badaniu, które zostało przeprowadzone jeszcze przed strzelaniną, studenci z uniwersytetu University of Notre Dame oraz z uniwersytetu Purdue University przyglądali się szybko przepływającym zdjęciom ludzi, którzy trzymali przedmiot w dłoni. Studenci mieli szybko zdecydować, czy przedmiot ten może być bronią.


Rezultaty pokazują, że jeżeli studenci mieli sami w ręku pistolet – zabawkę, częściej uważali, że przedmiot na zdjęciu jest bronią. Jeżeli studenci mieli w ręku plastikową piłkę, rzadziej uważali, że przedmiot na zdjęciu jest bronią. Po prostu, już sam fakt, że pistolet jest w pobliżu, może zmienić perspektywę, przestrzegają naukowcy.

Ale dlaczego tak się dzieje? Jak mówi doktor James Brockmole, ludzie są zaprogramowani do działania w rzeczywistym świecie, a nie do pasywnego oglądania biegu wydarzeń. Dlatego nasze umysły muszą zawierać informację na temat tego, co widzimy, a także na temat tego, co powinniśmy zrobić w odpowiedzi.

Co oczywiste, jedna informacja wpływa na drugą. Jak zastrzega jeszcze specjalista, jego badanie nie ma na celu wspierania kontroli broni, ale sugeruje, że ludzie powinni wiedzieć, że kiedy sami trzymają broń, niekoniecznie oznacza to, że wszyscy wokół nich również to robią.

Fakt posiadania broni może wpłynąć na to, w jaki sposób zinterpretujesz to, co się wokół ciebie dzieje, dodaje doktor James Brockmole.

Te odkrycia mają sens w oczach innego naukowca, który prowadzi badania nad percepcją i uwagą na uniwersytecie Arizona State University. Evan Risko mówi: na naszą percepcję wpływa wiele różnych czynników, a to może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Dennis Proffitt, który bada postrzeganie wizualne na uniwersytecie University of Virginia, dodaje, że istnieje wiele powodów, dla których ktoś może myśleć, że inna osoba jest uzbrojona. Może chodzić tutaj o strach o własne bezpieczeństwo, o strach przed obrabowaniem. Historia kapitana patrolu straży obywatelskiej może właśnie być częścią tego obrazka.

Komentarze do: Trzymanie broni w ręku sprawia, że myślisz, iż inni również mają broń

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz