Szukaj

Trójwymiarowy model mózgu słynnego Hanry’ego Molaisona – nowe odkrycia

Podziel się
Komentarze0

Podczas swojego życia Henry G. Molaison (HM) był najbardziej znanym i prawdopodobnie najbardziej wykształconym pacjentem nowoczesnej neurologii. Teraz, na podstawie histologicznych cięć i cyfrowej trójwymiarowej konstrukcji prowadzonej przez Jacopo Annese na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, przeprowadzono pośmiertne badanie jego mózgu. Nareszcie naukowcy na całym świecie będą mieć wgląd w neurologiczne podstawy w przypadku nowoczesnych badań nad ludzką pamięcią.

HM cierpiał na padaczkę, a jego amnezja była niespodziewanym wynikiem dwóch ablacji chirurgicznych. Podczas gdy jego zdolności intelektualne, osobowość, język i umiejętności percepcyjne pozostały nienaruszone, nie był on jednak w stanie przechowywać informacji w pamięci długotrwałej. Po operacji mózgu, H.M. był głęboko upośledzony w tworzeniu nowych deklaratywnych wspomnień. HM zmarł w 2008 r.
W grudniu 2009 r., Annese i jego zespół rozcięli mózg HM na 2401 cienkich plasterków tkanek, które zostały następnie zachowane w celu uszeregowania kriogenicznego. Podczas gdy mózg był już podzielony, badacze pobrali skróconą wersję szeregu obrazów cyfrowych powierzchni bloku, odpowiadającą każdej sekcji tkanek. Obrazy te były przechowywane i wykorzystywane do tworzenia trójwymiarowego modelu całego mózgu. Model mózgu HM zawiera wskazówki, które pomogą zrozumieć operację wykonaną na nim w 1953 r. Ponadto, poziom próbek i jakość obrazu, oferowanego przez tego typu badania, stanowi znaczny postęp nad tradycyjnym rezonansem magnetycznym wykonywanym gdy HM jeszcze żył.

"Naszym celem było stworzenie modelu 3D, tak abyśmy mogli ponownie dokonać wirtualnej analizy, a także oryginalnej procedury chirurgicznej. Ponadto, możemy wspierać badania retrospektywne, zapewniając wyraźną, anatomiczną weryfikację pierwotnego uszkodzenia mózgu i patologicznego stanu obszarów przestrzennych mózgu HM" – wyjaśnia Annese. Badanie ujawnia małe, ograniczone uszkodzenie w lewej korze orbitofrontal, które zostały wcześniej odkryte, ukazując moc techniki. W oparciu o technikę 3D oraz rodzaj lobektomii przeprowadzonej na mózgu HM, Annese uważa za bardzo prawdopodobny fakt, że ujawniona zmiana mózgowa zostało stworzona przez Scoville podczas owego zabiegu w 1953 r.

Ustalenia przedstawione w Nature Communications prezentują nowe dowody,  które dziś mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć konsekwencje operacji na mózgu HM w kontekście współczesnej wiedzy na temat pamięci funkcjonalnej anatomii.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Trójwymiarowy model mózgu słynnego Hanry’ego Molaisona – nowe odkrycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz