Szukaj

Trójwymiarowy model mózgu słynnego Hanry’ego Molaisona – nowe odkrycia

Podziel się
Komentarze0

Podczas swojego życia Henry G. Molaison (HM) był najbardziej znanym i prawdopodobnie najbardziej wykształconym pacjentem nowoczesnej neurologii. Teraz, na podstawie histologicznych cięć i cyfrowej trójwymiarowej konstrukcji prowadzonej przez Jacopo Annese na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, przeprowadzono pośmiertne badanie jego mózgu. Nareszcie naukowcy na całym świecie będą mieć wgląd w neurologiczne podstawy w przypadku nowoczesnych badań nad ludzką pamięcią.

HM cierpiał na padaczkę, a jego amnezja była niespodziewanym wynikiem dwóch ablacji chirurgicznych. Podczas gdy jego zdolności intelektualne, osobowość, język i umiejętności percepcyjne pozostały nienaruszone, nie był on jednak w stanie przechowywać informacji w pamięci długotrwałej. Po operacji mózgu, H.M. był głęboko upośledzony w tworzeniu nowych deklaratywnych wspomnień. HM zmarł w 2008 r.
W grudniu 2009 r., Annese i jego zespół rozcięli mózg HM na 2401 cienkich plasterków tkanek, które zostały następnie zachowane w celu uszeregowania kriogenicznego. Podczas gdy mózg był już podzielony, badacze pobrali skróconą wersję szeregu obrazów cyfrowych powierzchni bloku, odpowiadającą każdej sekcji tkanek. Obrazy te były przechowywane i wykorzystywane do tworzenia trójwymiarowego modelu całego mózgu. Model mózgu HM zawiera wskazówki, które pomogą zrozumieć operację wykonaną na nim w 1953 r. Ponadto, poziom próbek i jakość obrazu, oferowanego przez tego typu badania, stanowi znaczny postęp nad tradycyjnym rezonansem magnetycznym wykonywanym gdy HM jeszcze żył.

Zobacz również:

"Naszym celem było stworzenie modelu 3D, tak abyśmy mogli ponownie dokonać wirtualnej analizy, a także oryginalnej procedury chirurgicznej. Ponadto, możemy wspierać badania retrospektywne, zapewniając wyraźną, anatomiczną weryfikację pierwotnego uszkodzenia mózgu i patologicznego stanu obszarów przestrzennych mózgu HM" – wyjaśnia Annese. Badanie ujawnia małe, ograniczone uszkodzenie w lewej korze orbitofrontal, które zostały wcześniej odkryte, ukazując moc techniki. W oparciu o technikę 3D oraz rodzaj lobektomii przeprowadzonej na mózgu HM, Annese uważa za bardzo prawdopodobny fakt, że ujawniona zmiana mózgowa zostało stworzona przez Scoville podczas owego zabiegu w 1953 r.

Ustalenia przedstawione w Nature Communications prezentują nowe dowody,  które dziś mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć konsekwencje operacji na mózgu HM w kontekście współczesnej wiedzy na temat pamięci funkcjonalnej anatomii.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Trójwymiarowy model mózgu słynnego Hanry’ego Molaisona – nowe odkrycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz